TÝN NAD VLTAVOU: V letošním roce oslaví městská galerie v Týně nad Vltavou významné výročí; bude tomu přesně 20 let od jejího založe a. oslavy budou probíhat ve velkém stylu. Galerie připravila u této příležitosti velký kulturní projekt, v jehož rámci sestavila jedinečný katalog a připravila doprovodnou výstavu se symbolickým názvem X a X let pod sluncem.
Na vzniku výstavy se podílelo neuvěřitelných 155 vynikajících umělců, kteří ve vltavotýnské galerii v minulosti alespoň jednou vystavovali a zapsali se tak nejenom do paměti této kulturní instituce, ale také jejích návštěvníků a místních obyvatel.
Všichni oslovení umělci, kteří byli vyzváni k účasti na této kolektivní akci, dostali stejné zadání, které spočívalo ve vytvoření díla o fotmátu A5 (což se pro představu rovná velikosti větší poštovní obálky) a výsledné dílo pak zaslat na adresu galerie poštou. Svá díla zaslali umělci jak z České republiky, tak ze zahraničí. Výběr námětu a techniky provedení byl již ponechán zcela na uvážení samotného autora. Ve finále se sešlo 155 děl od umělců různého věku i zaměření, jejichž imaginace se tak ocitne v harmonii a vystavena bude v těsném sousedství, které návštěvníkům galerie poskytne možnost konfrontace původní myšlenky s konečným výsledkem.
Pokud jde o doprovodnou publikaci, jedná se o jedinečný katalog, který kompletně mapuje historii galerie, a kromě textů obsahuje také historické fotografie, vybrané citáty z médií a samozřejmě také rozhovor s paní Marií Hanušovou, dlouholetou kurátorkou galerie. V katalogu se dále nachází chronologicky sestavený soupis výstav od roku 1996 až do roku 2016 a v neposlední řadě je zde představeno všech 155 umělců, mezi jinými Vladimír Preclík, Kristián Kodet, Antonín Vojtek, Milan Cholera, Josef Velčovský, Jana Kadlecová, Anna Klimešová a mnozí další, kteří do realizace celého projektu (ten zahrnuje katalog i výstavu) přispěli svým dílem.
Za celým projektem oslav tohoto významného jubilea stojí hlavně současná kurátorka galerie Petra Svoboda Herotová, která je sama velmi talentovanou a žádanou výtvarnicí. Má za sebou celou řadu velmi úspěšných výstavních projektů, například v roce 2012 oživilo její umění prostory Domu umění v Českých Budějovicích s výstavou Něco tady nehraje, kterou se zároveň zapsala do povědomí širší veřejnosti v jižních Čechách. Rok na to vystavovala společně s Janem Nálevkou v Galerii 35m2 v Praze, zde své umění prezentovala i ve Fotograf Gallery v roce 2016 a ve stejném roce proběhla výstava této umělkyně v GAVU v Chebu. Z posledních projektů pak ještě zmiňme výstavu “Uháčkovala jsem ∞ sov“, která byla k vidění od konce května do konce června v galerii Měsíc ve dne v Českých Budějovicích. Kromě toho je také finalistkou prestižní ceny Jindřicha chaloupeckého z roku 2009, jejímž cílem je podporovat mladé nadějné umělce v jejich aktivní tvorbě.
Během svého působení v městské galerii v Týně nad Vltavou stála Petra Svoboda Herotová u zrodu spousty krásných výstav, které významnou měrou obohatily kulturní vyžití nejenom obyvatel tohoto města a dokázala tak, že je nejenom skvělou výtvarnicí, ale i velmi schopnou kurátorkou což je velmi vzácná, nebojím se říci zcela výjimečná kombinace. Mezi nejvydařenější výstavy, které již probíhaly v režii nové kurátorky se řadí například výstava Petra Nikla pod názvem Bezejmenné obrazy a slovní obrazce, která představila autorovu knižní novinku Slovohledě a obrazy, které vyburcovaly návštěvníky k zamyšlení se nad jejich významem a otevřely tak bránu do hlubin jejich fantazie. Výstavu Václava Bláhy, klasika české (československé ) typografie a knižního designu spolukurátorovala s Gabrielou Vrchotovou a dále připravila pro specifické prostory vltavotýnské galerie výstavu Denisy Krausové – Krása zabitá sluncem, která představila velkoformátové obrazy této umělkyně inspirované neopromitivismem, Art brutem nebo barokním holandským zátiším.
Vernisáž výstavy X a X let pod sluncem a zároveň i křest katalogu proběhne v sobotu 2. září 2017 od 15 hodin v Městské galerii v Týně nad Vltavou za účasti uměleckých osobností, zástupců města a bývalé kurátorky galerie paní Marie Hanušové, která pronese úvodní slova.
Dále zde vystoupí Vltavotýnské mažoretky z MěDDM a hudební doprovod zajistí jazzová kapela Season Match. Moderátorem této významné kulturní události bude Hynek Látal, oblíbený vysokoškolský pedagog (dějiny umění na Jihočeské univerzitě v ČB), externí kurátor AJG a zastupitel města České Budějovice.
K výstavě je připraven i pestrý doprovodný program v podobě tradičních Výtvarných kuchyněk, tentokráte na téma mail art a ve dnech 14. – 15. října se všichni návštěvníci mohou těšit na překvapení, které vypukne během akce Dny otevřených ateliérů.
Celý projekt se koná pod záštitou ministra kultury ČR pana Daniela Hermana.
Zdroje :
www.kulturatyn.cz
TZ – X a X let pod sluncem
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.