TÁBOR: Do Tábora opět zavítají umělci a baviči z celého Česka i ze zahraničí. Od 4. do 6. srpna předvedou na táborských náměstích kejkle, pohádky i divoké show. Program přehlídky 7. ročníku mezinárodního festivalu Komedianti v ulicích zahrne živelnou balkánskou hudbu, nový cirkus, loutková divadla, fyzické divadlo, pantomimu nebo ohnivou podívanou. Rozhodně stojí za to vytáhnout paty z domu – představení na festival již tradičně vybírá jeho dramaturg Radim Vizváry, letošní držitel ceny Thálie.
„Každý rok se snažíme ukázat to nejlepší z domácí pouliční tvorby, zároveň chceme nabídnout zajímavé zahraniční soubory. Tábor má pro venkovní akce skvělou atmosféru a nádherné historické centrum, kde festival může prezentovat moderní pouliční divadlo jako ojedinělou akci u nás. Diváci budou mít možnost vidět i náročnější současné kusy, které pracují s novými technologiemi. Takové je třeba Wow time, pro které na Žižkově náměstí vyroste unikátní stavba – geodezický dům,“ říká Vizváry.
Že o nevšední nápady nebude nouze, je jasné už z programu. Třeba zavedené žonglérské duo Bratři v tricku přijíždí do Tábora s Běžkařskou odysseou – představením, které jako by se minulo ročním obdobím, a o to víc humoru přináší. Cirkus Tety nebo britská skupina Collective and Than předvedou své umění závěsné akrobacie a jejich inscenace se neodehrají tolik před diváky, jako spíš nad jejich hlavami.
Nouze ale není ani o večerní zábavu – energické kapely s romskými a balkánskými kořeny přijedou rozvášnit publikum, aby se těšilo na každý další den festivalu. Důležitá je i část programu věnovaná ryze dětem – dílny a pohádky přijedou odvyprávět skuteční profesionálové ze souborů Divadlo Continuo, Damúza, a dalších.
Zkrátka víkend od 4. do 6. srpna uběhne v Táboře jedním dechem, protože Komedianti v ulicích mají připraveno na 20 akcí. Udělejte si čas – všechna představení jsou zdarma, takže stačí už jen dorazit.
Kompletní program najdete na www.komediantivulicich.cz
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.