BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM: Výstava Zhořování byla zahájena 15. července v Půdní galerii Městského muzea v Bystřici nad Pernštejnem. Práce téměř čtyřiceti autorů, které spojuje výrazná osobnost profesora Zhoře, zde budou k vidění do 29. září 2017. Kurátorkou výstavy je Irma Charvátová, odborný dohled převzal Radek Horáček, Zhořův žák a nástupce na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Všichni vystavující se účastnili v 70. a 80. letech minulého století Zhořovy Školy výtvarného myšlení, tedy výtvarných kurzů, seminářů a workshopů zaměřených na soudobé výtvarné umění.
Byli to neprofesionální výtvarníci z různých povolání od dělnických po akademické, studenti i senioři. Vysokoškolský pedagog Igor Zhoř v té době musel nedobrovolně opustit Pedagogickou fakultu UJEP v Brně, kde učil na katedře výtvarné výchovy. Oblast amatérské výtvarné tvorby mu po dvacet let nahrazovala jeho vlastní studenty.
Na školeních a plenérech, které organizovala okresní kulturní střediska Blansko, Prostějov, Uherské Hradiště, Žďár nad Sázavou a Krajské kulturní středisko v Brně, mohl uplatnit svou erudici a jeho „terénní“ studenti s nadšením a zaujetím plnili výtvarné úkoly a vzdělávali se i teoreticky. Mnozí se pak zařadili i mezi výkonné umělce, ostatním zůstala láska k výtvarnému umění a pochopení pro jeho proměny. Nyní se scházejí na společné výstavě v roce dvacátého výročí odchodu jejich respektovaného učitele.
„Kdybych neznala Igora Zhoře, nevěřila bych, že se dá výtvarná výchova učit. Jeho pojetí spočívalo v informovanosti a vysvětlování různých autorských přístupů, v jejich začlenění do kontextu, v chápání výtvarné práce jako názoru. Vzdělaný charismatický muž, skvělý pedagog, pozitivní osobnost. Založili jsme výtvarné studio mladých, navštěvovali jsme ateliéry malířů, sochařů i restaurátorů, přibývalo výstav, besed, setkání. Pro mne osobně to byl zásah, jemuž vděčím i za inspiraci v pozdější vlastní pedagogické práci ve výtvarném oboru ZUŠ Blansko,“ říká kurátorka výstavy Irma Charvátová.
Blanensko na výstavě reprezentují: A. Bárta, A. Jandáková, E. Holoušová, I. Charvátová, J. Šimkůj, B. Nečas, P. Hamerská, P. Graham, V. Kovářová a M. Manoušek.
Výstava je otevřena denně kromě pondělí od 8 do 11:30 a od 12:30 do 16:00 hodin.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.