sobota
23. listopadu 2024
svátek slaví Klement
logo ocenění
© zdroj: http://www.muzeumct.cz



První Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Historicky poprvé ocenil Moravskoslezský kraj dovednost tvůrců, kteří zachovávají původní řemeslné postupy. Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje dne 6. června 2017 z rukou 1. náměstka hejtmana kraje Lukáše Curyla převzala Blažena Slováčková z Českého Těšína za práci s textilem – bílou ruční výšivku a plastickou kovovou výšivku.

Autor článku: 
ika

Na rekonstrukcích původních krojů z Těšínska vítězka pracovala podle informací získaných z muzeí, několika fotografií a původních kreseb Josefa Mánesa. Ušila a vyšila sadu jablunkovských rukávců, horalských rukávců zdobených barevnou vrkůčkovou technikou i dalších těšínských rukávců s originální pozoruhodnou „skryntovou“ výšivkou. Vyšívá už více než padesát let, o její práci byl vždy zájem, vyšívala také civilní oblečení a užitkové věci, například pánské košile, halenky, šaty, peřinky do kočárků, pytlíky na bylinky, ubrusy. Zúčastnila se také soutěží Kouzlo lidové výšivky a Moravská lidová výšivka ve Veselí nad Moravou, ve kterých získala vždy druhé místo.

Své profesní znalosti předávala svým následovníkům v zájmových kroužcích pro děti na základních školách. Vedla kurzy vyšívání, na kterých své zkušenosti předávala také zájemcům z řad dospělých. Své umění a znalosti tradiční bílé výšivky, výšivky křížkové, „skryntu“ i plastické výšivky kovovými nitěmi, které jsou velice důležité pro udržení lidových krojů Těšínska a jejich rekonstrukcí, předala Blažena Slováčková své dceři. Je tedy naděje, že tato tradice nezanikne a bude pokračovat dále.

„Oceňuji ušlechtilou snahu o zachování původní tradiční lidové kultury a způsobu života našich předků, zejména pak to, že potřebnou úctu a sounáležitost k našim předkům předává našim dětem a probouzí tím v nich cit k historii našeho regionu,“ zhodnotil 1. náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
21.11.2024

PRAHA: GALERIE SOKOL v Tyršově domě zve na výstavu „Na křídlech sdílené radosti,“ která přenáší návštěvníky do atmosféry letošního XVII. všesokolského sletu.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
20.11.2024