sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
© Plakát



Startuje putovní výstava proměn dříve opomíjených míst z celého Česka

PRAHA: Národní putovní výstava „Má Vlast cestami proměn“ přináší svědectví o příznivých proměnách opomíjených míst a objektů v našich sídlech a krajině. Slavnostní zahájení 9. ročníku výstavy se odehraje 20. května 2017 na pražském Vyšehradě. 

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program. Celý den od 11 do 18 hod. bude provázet řemeslný jarmark okořeněný ochutnávkami regionálních specialit či procházkami Vyšehradem s průvodci. Již tradičně vystoupí Spirituál kvintet, který letos doplní účinkující z Liberecka, písničkářka Kaya, Pěvecký sbor Akcent či děti ze ZŠ v Bělé u Turnova.
Za symbolické vstupné budou otevřeny vyšehradské památky – bazilika sv. Petra a Pavla, bazilika sv. Vavřince, hrobka Slavín, gotický sklep, Cihelná brána a Galerie. Akce samotná je zdarma a je vhodná pro celou rodinu. Více informací je možné nalézt na www.cestamipromen.cz/zahajeni

Motto letošního ročníku „Z Popelky princeznou“ odpovídá vystaveným proměnám. Poctu jejich autorům přijdou vzdát legendární Popelka a princ Mojmír, Eva Hrušková a Jiří Štědroň. Společně s Janem Přeučilem vzpomeneme na vyšehradskou patriotku, spisovatelku Popelku Biliánovou, od jejíhož narození letos uplynulo 155 let. Vítězné proměny ročníku 2016 vyhlásí a ceny odborné poroty udělí Ing. arch. Josef Pleskot, ing. Karel Drhovský a PhDr. Pavel Bureš.

„Naše země je krásná. Prošla obdobím, kdy pustla. Je dobré vidět, že se takové množství lidí nyní snaží uvést kraj kolem sebe do lepšího stavu a najít nový příběh pro opomíjená místa a chátrající stavby. Příznivé změny velmi prospívají krajině i lidským srdcím,“ říká osobní lékař Srdce vlasti a Srdcí krajů, kardiochirurg Prof. MUDr. Jan Pirk, který osobně dohlédne na předání Srdce vlasti mezi zástupci Zlínského a Libereckého kraje, hlavními partnery ročníků 2016 a 2017. Spolu s Osobností ročníku 2016 Alenou Exnerovou ocení Osobnost ročníku 2017 a prohlédne všechna Srdce krajů při setkání s jejich představiteli.

Výstava představuje osudy zchátralých budov proměněných v krásné a užitečné stavby, obnovených náměstí a návsí, rekonstruovaných nádraží, zachráněných sakrálních staveb i znovuoživené přírody. „Je výjimečná tím, že je dílem lidí z celé naší země. To, co na ní vidíte, můžete vidět také ve skutečnosti. Je svědectvím o úctyhodné práci lidí na zvelebování našeho společného domova,“ popisuje smysl výstavy její ředitelka Ing. Drahomíra Kolmanová.

Výstavu pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z.s., ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad, Spolkem pro obnovu venkova, Národní sítí zdravých měst, Národní sítí místních akčních skupin, Asociací regionálních značek, portálem Propamátky, Svazem knihovníků, informačních a propagačních pracovníků, Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu a sdruženími Monumenta Viva a Omnium. Mediálními partnery jsou Český rozhlas Region a časopisy Naše rodina a Kam po Česku.

Hlavním partnerem ročníku 2017 je Liberecký kraj. Výstavu podpořilo dalších dvanáct krajů včetně hlavního města Prahy. Na Vyšehradě výstava setrvá měsíc a poté se rozjede v dílčích kolekcích na putování do všech koutů naší vlasti. Jednotlivá zastavení výstavy je možné sledovat na webu www.cestamipromen.cz. Zde probíhá i hlasováni veřejnosti pro nejkrásnější proměnu 9. ročníku.


Kontakt pro média: Mgr. Josef Petr, petr@aefcz.eu, 728 563 768 
 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024