neděle
25. srpna 2024
svátek slaví Radim
© archivu společnosti CESTY SKLA o.p.s.



Sympozium vinutých perel a Velikonoce na Františku

SÁZAVA: Křehkou krásu skla ve spojení s oslavou příchodu jara představí dvě zajímavé akce, které na nadcházející víkend připravilo Centrum sklářského umění v huti František v Sázavě na Benešovsku. Uskuteční se zde druhý ročník Sympozia vinutých perel (7. až 9. dubna) a tradiční Velikonoce na Františku (8. a 9. dubna). Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost vidět při práci „vinutkářky“ a pod jejich vedením si zkusit vlastnoručně vyrobit skleněný korálek, budou moci pozorovat um zručných floristů nebo si vyzdobit křehkou kraslici.

Autor článku: 
Jaroslava Tůmová

„Od pátku 7. dubna uvidí návštěvníci, jak se nad kahanem navíjejí skleněné perly. Po úspěšném loňském prvním ročníku bude opět v huti František nevšední podívaná, která se následně o víkendu prolne s programem Velikonoc na Františku,“ řekla Martina Kulhavá, ředitelka společnosti CESTY SKLA o.p.s., která Centrum sklářského umění v Sázavě provozuje.

 

Sympozium vinutých perel

Druhého ročníku Sympozia vinutých perel se tentokrát zúčastní až 18 účastníků – Lucie Lukášková, Romana Sadílková, Jana Filípková, Marcela Horáková, Magda Šotolová, Jaroslav Effmert, Hana Junová, Kateřina Linková, Kateřina Kuklová, Jana Pašková, Saša Nejezchlebová, Erika Kočí, Pavla Webrová, Magda Kubiasová, Lída Harantová, Dana Augustová a Lenka Mullerová. Návštěvníkům předvedou, jak z roztavené skleněné tyčinky vzniká jedinečná ozdoba.
Vinutí perel je tradičním řemeslem horských vesniček, které do Čech přinesli němečtí skláři z Itálie. Ve světě existují místa výrobou korálků proslavená a šperky z nich jsou součástí běžného denního nošení i luxusních sbírek. Výroba spočívá v natavení skleněné tyčky nad plamenem hořáku a následném navinutí na kovový drát, takzvaný mandrel. Od tohoto technologického postupu je odvozen název "vinuté perle“. Horké korálky se tvarují pomocí forem, pinzet a dalších sklářských pomůcek a mohou se zdobit například skleněnou drtí, skleněnými „nitěmi", plátkovým zlatem nebo stříbrem.

 

Velikonoce na Františku

Víkendové Velikonoce na Františku budou jako vždy oslavou svátků jara. Nabídnou vše, co k nim patří – trhy s rukodělnými dárky, rytí a malování skleněných vajíček, zdobení kraslic nebo pletení pomlázek. V pestrém programu nebude chybět květinová dílna, soutěž skřítka Kerblíka či nedělní představení Loutek bez hranic. Půvab svátků jara připomene také sobotní floristická show mistrů České republiky Kláry Franc Vavříkové a Jarka Kokeše.
„Součástí tvůrčích dílen bude zdobení skleněných vajíček a rytí skleniček s velikonočními motivy. Základní pointou akce pak bude propojení floristiky se sklem. Pro Kláru Franc Vavříkovou a Jarka Kokeše jsme vyrobili speciální skleněné nádoby, kromě nich budou oba floristé využívat ve svých květinových aranžích i další sklářské produkty, a to nejen výrobky, ale i sklářské nástroje určené k výrobě skla,“ popsala Martina Kulhavá.

 

Osud bývalé sklářské huti František zpečetilo vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě. Její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Rekonstruovala ji nákladem přes 130 milionů korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu a otevřela v ní Centrum sklářského umění. Nabízí vzdělávací programy pro školy, rezidenční a tvůrčí pobyty pro studenty, začínající umělce, odborníky i širokou veřejnost.

Jaroslava Tůmová,
PR Posázaví o.p.s.

Kontakt pro další informace:
Martina Kulhavá, ředitelka společnosti CESTY SKLA, o.p.s.
tel.: 736 521 859, e-mail: kulhava@cestyskla.cz, www.cestyskla.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ČR: V kultuře pracuje přibližně 221,6 tis. osob a kulturním a kreativním povoláním se věnuje 136 tis. z nich. Podle údajů ze Sčítání 2021 se nejvíce pracovníků vykonávajících vybraná kulturní a kreativní povolání vyskytuje v Hl. městě Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Tradičním a uměleckým řemeslům dominuje Liberecký kraj.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Odborné studie a recenze, Nepřehlédněte
16.08.2024