úterý
23. července 2024
svátek slaví Libor
Slavnostní stříhání pásky
© Středočeský kraj



Veigertovský dům v Kolíně je po náročné rekonstrukci otevřen

KOLÍN: Zahájením výstavy Poklady ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně byl ve středu 8. března slavnostně otevřen Veigertovský dům, který stojí na Karlově náměstí s číslem popisným 8. Tento památkově chráněný měšťanský dům z druhé poloviny 13. století prošel náročnou rekonstrukcí, na kterou Středočeský kraj získal evropskou dotaci prostřednictvím Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy. Vystaveny jsou zde nejcennější poklady ze sbírek regionálního muzea.

Slavnostního otevření domu a vernisáže se zúčastnila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011), náměstek pro oblast kultury a památkové péče Daniel Marek (Nezávislí Středočeši), statutární náměstek pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu a starosta Kolína Vít Rakušan (STAN) a ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy Karel Munia spolu s dalšími významnými hosty.

„Rekonstrukce Veigertovského domu patří k největším investičním akcím v oblasti kultury a památkové péče v posledních letech, a to jak co do rozsahu stavebních prací, tak i výše finančních nákladů,“ sdělil účastníkům slavnostního otevření opraveného objektu náměstek hejtmanky Daniel Marek.

Celkové náklady na opravu domu č. 8 na Karlově náměstí, jak dále upřesnil, dosáhly výše 102,5 milionu korun, z čehož dotace ROP činila 42,08 milionu korun. Složitá komplexní rekonstrukce historické části domu probíhala v letech 2014 až 2016 a akceptuje i původní dochované prvky středověkého domu.

„Tato nádherná historická budova v centru Kolína se tak opět stává chloubou města. Jsem ráda, že se náročná rekonstrukce podařila a kolínské Karlovo náměstí opět získalo krásnou dominantu.  Muzeum navíc může konečně představit nejcennější předměty ze svých sbírek v důstojném prostředí,“ prohlásila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

V opravené budově jsou nyní prostory pro stálé expozice, pořádání krátkodobých výstav, přednášek, lektorských a dalších doprovodných programů. Zázemí tu mají i depozitáře pro uložení části sbírkových fondů muzea. V horním podlaží vznikly kancelářské prostory a zázemí pro zaměstnance. Projekt zahrnoval i přístavbu, která obsahuje víceúčelový sál.  Přístavba je šetrně zakomponována do původního dvora.
V objektu bude působit Městské informační centrum, kde návštěvníci získají informace nejen o vlastní architektonické památce a sbírkách, ale i o dalších turistických cílech v regionu. Mezi historickou částí budovy a moderní přístavbou se nachází venkovní relaxační zóna pro návštěvníky. „Regionální muzeum v Kolíně nemělo k dispozici hlavní výstavní budovu více než třicet let. Z prostorových důvodů tak byl výrazně omezen rozvoj jeho činnosti. Teprve až v roce 2012 se zřizovateli muzea, Středočeskému kraji, podařilo vykoupit podíl budovy, který se v důsledku restitucí v 90. letech 20. století dostal do soukromého vlastnictví. Po mnoha letech tak muzeum získalo důstojný výstavní prostor v samém centru města, kde může návštěvníkům ukázat to nejcennější, co má ve svých sbírkách,“ konstatoval ředitel regionálního muzea Vladimír Rišlink.

V pořadí první výstava Poklady ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně zahrnuje více než stovku nejcennějších předmětů ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně a jeho poboček - Podlipanského muzea v Českém Brodě a Muzea Kouřimska v Kouřimi. „Jedná se o rozmanitý výběr archeologických nálezů, historických, uměleckých a umělecko-řemeslných památek i ojedinělých exponátů z přírodovědné sbírky,“ doplnil Rišlink.

Rozlehlý měšťanský dům na hlavním kolínském náměstí byl založen ve druhé polovině 13. století. V letech 1494 - 1499 byl jeho majitelem Jakub Krčín st. z Jelčan, děd slavného rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan. V první třetině 18. století dům vlastnil městský úředník a pozdější správce radovesnického panství Pavel Samuelis. V této době byla uskutečněna významná barokní přestavba. V letech 1757 - 1858 byl dům majetkem členů zámožné rodiny Veigertovy. V roce 1858 dům koupil obchodník Josef Turnau, který ho nechal přestavět do dnešní pozdně klasicistní podoby. Pro muzejní účely začal být objekt využíván v roce 1935.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024

ČR: Nové Mexiko, podivný zapadákov plných prazvláštních individuí, kde vládnou drogy, zločin, ale i vypracované svaly. Režisérka Rose Glass si pro svůj druhý snímek, adrenalinem napumpovaný thriller Zatracená krvavá láska, vybrala téma ženské síly, pomsty a žhnoucí vášně. Britská autorka do své pocty retro žánrovým snímkům obsadila hvězdná jména jako Kristen Stewart, Ed Harris nebo Dave Franco. Snímek měl svou slavnostní premiéru na filmovém festivalu Sundance, kde se setkal s nadšenými ohlasy kritiků i diváků. Magazín Harper’s Bazaar o filmu tvrdí, že „jeho nespoutaná energie vás definitivně rozpálí,“ server Screen Rant říká, že se jedná o „vzrušující podívanou od první vteřiny až do úplného konce“. Očekávanou novinku z produkce A24 uvedl do kin distribuční společnost Aerofilms 18. července.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
19.07.2024