ČR: Umělecké vzdělávání představuje širokou oblast. Zahrnuje jak formální vzdělávání ve školských institucích, tak neformální platformu, kterou realizují nejen kulturní instituce a zařízení, ale také nevládní neziskové organizace a v neposlední řadě soukromé subjekty. Umělecky se vzdělávat je možné už od útlého dětství v mateřské školce (viz tento článek), a naše oficiální vzdělávací soustava nezapomíná ani na dospěláky a seniory.
Na téma Umělecké školství se vedou různé debaty a konají se diskusní fóra a konference. Mezi diskusní náměty patří zpravidla to, zda možnost umělecky se vzdělávat mají všichni, kteří o to stojí. Řeší se, jak včas podchytit talenty, nebo zda je umělecké školství v ČR dostatečně podporováno. Na druhou stranu, samotní studenti a absolventi řeší, jaké mají profesní uplatnění, a jestli jim tato profesní orientace skýtá šanci na slušné živobytí. Ovšem, ať už se děti věnují uměleckým aktivitám s ambicí na pozdější profesionální kariéru nebo jen tak pro radost, je to v každém případě dobře.
Místní kultura mediálně podporuje 5. ročník celorepublikové akce, kterou organizuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS): Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby a budeme se snažit přinést vám co nejvíce informací o celostátním happeningu "ZUŠ Open 2017".
Umělecké vzdělávání je velmi rozmanité téma, a nejspíš se nám během jednoho roku nepodaří podchytit byť jen to nejzajímavější, co v této oblasti nejen naše školství nabízí. Ale jako vždy trochu spoléháme na Vás, naše čtenáře, a Vaše tipy.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.