úterý
24. prosince 2024
svátek slaví Adam a Eva, Štědrý den
Ing. arch. Tomáš Harom
© archiv architekta



Architekt může přinést zasvěcený a nezávislý názor na vývoj města

DOBRUŠKA: Slova výše pronesl Ing. arch. Tomáš Harom, který od  ledna 2017 zastává funkci městského architekta v Dobrušce, když se vedení tohoto města rozhodlo angažovat odborníka z oblasti architektury a pravidelně s ním konzultovat záměry rozvoje i konkrétní projekty. V Dobrušce se v předchozích letech uskutečnily dva workshopy mladých architektů a studentů architektury, členem pětičlenné rady města je  Ing. arch. Oldřich Bittner, a tak lze zřízení této pozice považovat za další krok na cestě ke smysluplnému uplatnění potenciálu, kterým město v oblasti rozvoje podle slov Ing. arch. Tomáše Haroma určitě disponuje.    

 
Autor článku: 
Dana Ehlová

S jakými představami jste se přihlásil na pozici architekta města Dobrušky?

Význam městského architekta vidím v tom, že může přinést zasvěcený a nezávislý názor na vývoj města a jeho významné záměry a stavby. Může dále poskytovat odborný názor veřejné správě na záměry investorů ve správním území města ve vztahu k územně plánovací dokumentaci obce (územní plán obce a regulační plán obce) a územně plánovacím podkladům obce (územně analytické podklady obce s rozšířenou působností). V neposlední řadě může přinášet kompetentní informace investorům o požadavcích města ve vztahu k jejich záměrům.

 

Můžete se čtenářům krátce představit?

Pocházím z nedalekého Rychnova nad Kněžnou. Maturoval jsem v Náchodě na Střední průmyslové škole stavební arch. Jana Letzela, obor obnova památek a dále pokračoval na fakultě architektury ČVUT v Praze. V rámci programu Erasmus jsem strávil dva semestry na fakultě architektury Technické univerzity v Drážďanech. Po zakončení studia u doc. Tichého jsem zůstal v Praze a začal spolupracovat s ateliérem Sladký&Partners. Současně pracuji jako samostatný autorizovaný architekt v architektonickém sdružení VAS. Naše sdružení se kromě pozemních staveb zaměřuje na urbanistické úlohy, řešení veřejných prostorů, územních studií, filozoficko-architektonických koncepcí nebo územních plánů.

 

Co Vás na Dobrušce na první pohled zaujalo a co naopak?

Dobrušku znám od svých mladých let. Vždy pro mě byla městem, do kterého se jezdilo za aktivitami, které v Rychnově chyběly. Z dnešního pohledu lze říci, že disponovalo větší občanskou vybaveností než větší okresní města v okolí. S tím souvisel i aktivní život. V Dobrušce se nacházelo nebývalé množství sportovních a kulturních spolků, díky kterým město působilo atraktivně.
Co se týče architektonických kvalit, nejvíce si cením kostela sv. Ducha s nádhernou zvonicí zakončenou nezaměnitelnou barokní cibulovou střechou. Dodnes vnímám celý komplex hřbitova na pozadí  Orlických hor jako nejvýraznější krajinnou dominantu. Samozřejmě nelze opomenout také ojedinělou renesanční radnici, situovanou doprostřed náměstí. Této důležité městské stavbě se podařilo zachovat dominantnost, a to i po expanzivní zástavbě během minulého režimu. Jasná čitelnost a gradace města směrem k centru mu propůjčuje jistou malebnost, kterou mají známá historická sídla. Mnohde se bohužel tyto základní hodnoty nepodařilo zachovat nebo byly silně narušeny třeba mnohapatrovou příměstskou sídlištní zástavbou. Z příkladů uveďme např. Třeboň, Chrudim.

 

Jak si do budoucna představujete spolupráci s vedením města?

Aby práce městského architekta nesla kýžené výsledky, měla by být dle mého názoru záležitostí dlouhodobé kontinuální spolupráce. Samozřejmě s tím souvisí názorový soulad s představiteli města. Domnívám se, že základem je formulování nejdůležitějších problémů města na základě rozborů, veřejných diskusí, workshopů. Výsledkem by měla být jakási analýza, problémová mapa města. Následně pak vytipování konkrétních oblastí k řešení.

 

Bavíte se s vedením města o konkrétních případech a problémech?

Ano. Diskutovali jsme přípravu městské haly, revitalizaci plaveckého bazénu nebo např. transformaci teplárny, což jsou některá z problematických témat. Seznámil jsem se s průběhem výstavby smuteční síně, která by měla být letos dokončena. Bavili jsme se také na téma kulturního domu a úprav parku pro letní posezení a zábavy. Pan starosta mě postupně seznamuje s městem, s jeho problémy, pozitivy a budoucími vizemi.

 

Budete moci ovlivnit výsledek projektů?

Určitě nemám žádnou rozhodovací pravomoc. Pokud to po mě někdo bude chtít, tak ano, můžu se vyjádřit. Pokud by tady do budoucna byla snaha o sjednocení například povrchů komunikací, tzn. dát rekonstrukcím nějaký systém, tak je možné vytvořit i jakýsi manuál pro zpracovávání projektů. To je pak i do budoucna dobré jak pro soukromé osoby, tak pro město samotné. Manuál se může týkat také vybavení mobiliářem, aby bylo jasné, jakým směrem se půjde při výběru např. laviček nebo odpadkových košů. I když se jedná o veřejné zakázky, tak může být dopředu jasné, co se kam hodí.

  

Jaká vidíte pozitiva?

Dobruška má velký potenciál k rozvoji, je branou do Orlických hor a stojí na významné silniční spojnici. Starosta přistupuje k rozvoji města velmi zodpovědně a chce věci řešit, což není v podobně velkých městech samozřejmé. 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024