Vážení čtenáři,
na tomto místě a v tomto čase vás zpravidla informuji o tématu aktuálního roku. V roce 2017 je naše nosné téma Umělecké vzdělávání, ale podrobněji se mu budu věnovat později. Nyní mám na vás, na naše stálé spolupracovníky a věrné čtenáře, prosbu. Týká se toho, že se snažíme web vylepšit a obstát ve stále větší konkurenci internetového světa.
Za tím cílem jsme mimo jiné připravili anketu a prosíme, abyste si udělali chvilku času na její vyplnění. Najdete ji na tomto odkaze: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe4olzlJsC99DfY-HMoGcbcJhstqXGwIDZMPveSznrVQPAZXA/viewform?c=0&w=1.
Jsme otevřeni vašemu názoru a každému nápadu, a výsledky ankety využijeme ke zkvalitnění webu.
Na naše příznivce, a na ty, kteří prostřednictvím webových stránek Místní kultura propagují svoje akce, se ještě obracíme s prosbou o podporu. Formu může mít různou, někdy stačí málo, např. že informaci o našem webu předáte dál, stanete se naším fanouškem na Facebooku, nebo zde označíte aktivitu, která se Vám líbí či ji budete sdílet. Usilujme o to, aby se informace z Místní kultury dostaly k co největšímu počtu čtenářů a jsme přesvědčeni, že těch, které zajímá dění v české kultuře, je hodně. A myslíme si také, že takových, kterým by se náš web mohl líbit nebo jim dokonce pomoci, je více.
Děkujeme za pomoc, za váš čas a přízeň, a těšíme se na další spolupráci
Redakce Místní kultury
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.