KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Kraj oplývá krásnou přírodou, zajímavou hitorií a skvělou architekturou. Na oficálním krajském webu je charakterizován jako zemědělsko-průmyslová lokalita s bohatě rozvinutým cestovním ruchem. Na jeho území najdete také řadu významných památek, které přitahují turisty podobně, jako Krkonoše. Hradec Králové byl před časem vyhlášen jako nejlepší město k žití v ČR, k čemuž jistě přispěla i kultura. Na její stav jsme se před volbami zeptali i hejtmana Lubomír France. Za vyčerpávající odpovědi, které najdete níže, děkujeme.
Kolik procent z ročních krajských výdajů jde v posledním volebním období do kultury? Jedná se o vzrůstající trend?
Královéhradecký kraj podporuje své příspěvkové organizace i obecně prospěšné společnosti spoluzaložené s městem Hradec Králové. V loňském roce bylo v kapitole „Kultura“ krajského rozpočtu alokováno zhruba 160 milionů korun. V této částce jsou zahrnuty i transfery na knihovnické služby i podpora muzea v Trutnově, které není příspěvkovou organizací kraje, ale plní funkce regionálního odborného pracoviště.
Příspěvkové organizace v oblasti kultury:
Obecně prospěšné společnosti spoluzaložené s městem Hradec Králové
Kultura je rovněž podporována granty, jejichž prostřednictvím se ročně rozdělí zhruba 10 mil. Kč (viz odpověď na otázku 3).
Na kulturní akce s trvalou záštitou Rady Královéhradeckého kraje je každoročně vyčleněno 2,9 milionu korun.
Kultury se týká také řada investičních akcí realizovaných v uplynulých letech. Jedná se například o stavby Archeoparku ve Všestarech, Muzea Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách, Digitálního planetária v Hradci Králové, dále o rekonstrukci Muzea krajky ve Vamberku a Galerie moderního umění v Hradci Králové.
V letošním roce, na který připadlo 150. výročí bitvy u Hradce Králové, kraj významně přispěl na konání vzpomínkových akcí.
Celkově mohu říct, že financování kultury je dlouhodobě stabilní.
Máte přehled, kolik peněz ve Vašem kraji směřovalo do kultury v tomto volebním období z evropských fondů?
Z krajských projektů v končícím volebním období mohu zmínit Digitální planetárium v Hradci Králové, kde byla dotace z EU zhruba 89 milionů Kč. V případě rekonstrukce Galerie moderního umění v Hradci Králové to bylo 50 milionů korun z evropských prostředků. Další projekty začaly již v předchozím volebním období. Rekonstrukce muzea krajky byla podpořena částkou 24 milionů korun a vznik Muzea Orlických hor zhruba 29 miliony korun. Projekty realizované městy a dalšími subjekty neevidujeme. (Tyto informace lze získat například prostřednictvím ROP Severovýchod.)
S jakou filosofií přistupujete ke grantové politice?
V oblasti grantů používáme dlouhodobě stejné schéma, kdy jsou vyhlašovány každý rok čtyři dotační programy, které řeší jak oblast živé kultury, tak i oblast památkové péče. Jedná se o podporu oprav památek, obnovu historických varhan, pořádání kulturních akcí a vydávání publikací v oblasti kultury. Pro přidělení dotace je rozhodující odborné hledisko, kdy se například u památek hodnotí jejich stavební stav a naléhavost opravy. Na rozdíl od některých jiných poskytovatelů dotací u nás nehraje roli, kdo podává žádost o podporu, takže bez problémů přidělujeme finanční prostředky jak soukromým majitelům, tak např. i církvím.
Má Váš kraj nějaký zajímavý dotační titul na podporu kultury, kterým by se mohl pochlubit? Případně připravuje nějaký nový?
Snažíme se, aby veškeré grantové programy kraje pokrývaly danou oblast podpory komplexně. V oblasti živé kultury tak mohu uvést třeba zmiňovaný program na podporu publikační činnosti.
Méně obvyklý program máme i v oblasti památkové péče. Jedná se o program zaměřený na obnovu historických varhan, kterých je v našem kraji velké množství. Pro příští rok jsme navíc připravili speciální dotační titul, kterým budou podporovány pouze odborné restaurátorské práce na památkách. Další finanční částky tak kromě stavební obnovy památek poputují na významné obrazy, sochy a drobnou architekturu.
Nejvýznamnější kulturní podniky, které mají trvalou záštitu Rady Královéhradeckého kraje, jsou podporovány prostřednictvím neinvestičních dotací v celkové výši 2,9 milionu korun.
Stávající trvalé záštity:
Kraj věnuje pozornost i tradiční lidové kultuře. Rada kraje již od roku 2002 uděluje tvůrcům z různých oborů tradiční lidové kultury ocenění „Zlatý Kolovrat“. Regionální odborné pracoviště a odborný garant péče o tradiční lidovou kulturu je Muzeum východních Čech v Hradci Králové.
Můžete uvést úspěšné příklady vícezdrojového financování ve Vašem kraji?
Jako příklad vícezdrojového financování lze uvést třeba rekonstrukci Muzea krajky ve Vamberku nebo zřízení Muzea Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách. V oblasti památkové péče to je například obnova barokního areálu v Kuksu, kam šly prostředky Evropské unie, státu a prostřednictvím obecně prospěšné společnosti Revitalizace Kuks i kraje.
Spolupracujete s některým sousedním krajem na financování kulturní aktivity či instituce (např. divadla) kterých se zúčastní či jejich nabídky využívají i občané Vašeho kraje?
S jinými kraji v oblasti financování kultury nespolupracujeme. Tato spolupráce ale existuje v případě krajského města a týká se Klicperova divadla, Divadla Drak a Filharmonie Hradec Králové.
Snažíte se přiblížit kulturu do odlehlejších míst či směrem k ekonomicky slabším občanům? Případně jak.
Prostřednictvím trvalých záštit i darů Rady podporujeme četné akce po celém území kraje, často i v odlehlých oblastech. Jako příklad lze uvést podporu festivalů „Jiráskův Hronov“ nebo „Za poklady Broumovska“, jehož smyslem je upozornit na špatný technický stav kostelů v obcích Broumovského výběžku a zajistit finanční podpory na jejich záchranu. Význam těchto památek totiž dalece přesahuje hranice regionu. Zároveň se ale jedná o kulturní událost s neopakovatelnou atmosférou.
Ke druhé části otázky bych připomněl zapojení Královéhradeckého kraje do programu takzvaných Rodinných pasů, jejichž užívání přináší výhodné rodinné vstupné do mnoha našich příspěvkových organizací.
Působí ve Vašem kraji významní podporovatelé a mecenáši kultury? Jestliže ano, věnuje jim kraj pozornost?
Snad žádná z významnějších akcí se neobejde bez řady místních sponzorů. Spolupráce s nimi je ale věcí pořadatelů. O mecenáši, jehož jednání by dalece překonávalo místní význam, mi ale není nic známo.
Před volbami je zpravidla čas rekapitulace, tak mi dovolte zeptat se, zda se Vám povedlo naplnit předvolební sliby pro oblast kultury? Mohl byste uvést ty, kterých si nejvíce považujete, vyjmenovat ty, které se odkládají a jaký důležitý máte připraven Vy či strana, kterou ve vedení kraje zastupujete, na období příští?
Chtěli jsme udržet dostupnost kulturních služeb poskytovaných krajskými příspěvkovými organizacemi a zatraktivnit jejich nabídku. To se, myslím, podařilo. Jako příklad mohu uvést opravené Muzeum krajky ve Vamberku, které patří pod regionální muzeum v Rychnově nad Kněžnou nebo nové Digitální planetárium v Hradci Králové. Na druhou stranu se zatím nepodařilo vybudovat nový depozitář pro Regionální muzeum v Jičíně. Intenzivně se ale pracuje na přípravě projektu rekonstrukce Gayerových kasáren v Hradci Králové, které slouží i jako depozitář Muzea východních Čech. Připravený je projekt na revitalizaci pevnosti Dobrošov a nyní se čeká na přidělení dotace.
Mohl byste, prosím, trochu nastínit, jak vidíte současnou českou kulturu obecně a Vaše představy o ideálním fungování kultury na krajské úrovni, zejména v souvislosti s jejím financováním?
Oblast kultury je obecně spíše na okraji zájmu, což se projevuje v dlouhodobém podfinancování jednotlivých institucí i jejich pracovníků. Ostatně je to také oblast, na které začnou v nepříznivých časech šetřit občané jako první. Také kraj má své omezené prostředky. Přesto se domnívám, že v mezikrajském srovnání na tom nejsme špatně. Tato otázka se ale týká problematiky celkového financování krajů.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.