středa
25. prosince 2024
svátek slaví Boží hod vánoční, 1. svátek vánoční
Hejtman Ing. Miloš Petera
© KÚ Středočeského kraje



Středočeský kraj a kultura

STŘEDOČESKÝ KRAJ: "Středočeský kraj se vyznačuje nejen kulturním dědictvím výjimečné kvality, ale také bohatým kulturním životem, který vychází z mimořádné kulturní tradice regionu a opírá se o kvalitní kulturní infrastrukturu." Tato slova najdete na webu kraje, na jehož území je 1146 obcí, a který má přes milion obyvatel. Potvrzují je také odpovědi na naše otázky hejtmana Středočeskéhé kraje Ing. Miloše Petery, který je členem Rady Asociace krajů ČR a předseda Komise Rady AKČR pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

Kolik procent z ročních krajských výdajů jde v posledním volebním období do kultury? Jedná se o vzrůstající trend?

V posledním období zaznamenáváme vzrůstající trend ročních krajských výdajů na kulturu, kdy v posledním roce to je 1,57 %. Středočeský kraj podporuje kulturu více než stát, jehož podpora nedosahuje ani 1 %, Středočeský kraj poskytl krom provozních prostředků prostředky na spolufinancování projektů SF EU a také prostředky na investice. Středočeský kraj je zřizovatelem 19 příspěvkových organizací z oblasti kultury, např. GASK-Galerie středočeského kraje a Českého muzea stříbra obě v Kutné Hoře, Hornického muzea v Příbrami, Muzea T.G.M. v Rakovníku, Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, Rabasovy Galerie Rakovník a Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. 

 

Máte přehled, kolik peněz ve Vašem kraji směřovalo do kultury v tomto volebním období z evropských fondů?

Ze SF EU směřovalo v tomto volebním období do oblasti kultury 398 mil. Kč. Lze zmínit Zahrady Jezuitské koleje, Památník národního útlaku a odboje, interiér Leteckého muzea Metoděje Vlacha První etapu dostavby Muzea lidových staveb v Kouřimi a Opravu zámku v Roztokách u Prahy.

 

S jakou filosofií přistupujete ke grantové politice?

Středočeský kraj je tvůrcem a garantem „Středočeského fondu kultury a obnovy památek“ ve kterém bylo pro letošní rok alokováno 20 mil Kč, kdy 18 mil. Kč bylo určeno pro čtyři oblasti podpory, kterými jsou: podpora kultury, podpora knihoven, podpora památek a podpora drobných památek. Tento fond pokrývá kulturní aktivity občanů, spolků a obcí Středočeského kraje, je vyhlašován na období jednoho roku hejtmanem. V rámci „Koncepce podpory profesionálních divadel“ bylo ze Středočeského fondu kultury a obnovy památek uvolněno 2 mil. Kč, kterými jsou přímo podporována z rozpočtu kraje profesionální divadla ve Středočeském kraji. Dále je kultura a památková péče podporována Fondem hejtmana. Tento fond je otevřený celoročně.

 

Má Váš kraj nějaký zajímavý dotační titul na podporu kultury, kterým by se mohl pochlubit? Případně připravuje nějaký nový?

Již zde byly zmíněny dotační programy. Pro letošní rok byla pro podporu profesionálních divadel schválena „Koncepce podpory profesionálních divadel“, která obsahuje pravidla, kde jsou přímo podporována z rozpočtu kraje profesionální divadla ve Středočeském kraji. V rámci „Koncepce regionálních funkcí knihoven ve Středočeském“ kraj řeší podporu knihovnám ve Středočeském kraji vyčleněním přímé finanční podpory, kterou zprostředkovávají pověřené knihovny.

 

Můžete uvést úspěšné příklady vícezdrojového financování  ve Vašem kraji?

Jsou to účelové dotace, které čerpají obce či města. U příspěvkový organizací z oblasti kultury jsou to prostředky ať z ministerstev či účelové dotace od měst a obcí. Jako příklad uvádím Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram, WASBE Mezinárodní konference světové asociace symfonických dechových orchestrů a souborů či restaurování sbírkových předmětů.

 

Spolupracujete s některým sousedním krajem na financování kulturní aktivity či instituce (např. divadla) kterých se zúčastní či jejich nabídky využívají  i občané Vašeho kraje?

Středočeský kraj je členem Asociace krajů ČR, kde jsme aktivními členy v Komise Rady AKČR pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Zapojujeme se do projektů, které navrhuje či na nich spolupracuje AKČR. 

 

Snažíte se přiblížit kulturu do odlehlejších míst či směrem k ekonomicky slabším občanům? Případně jak.

Jak již bylo zmíněno, Středočeský kraj je tvůrcem a garantem několika dotačních titulů. Dále je zřizovatelem 19 příspěvkových organizací z oblasti kultury, kterými jsou ve třinácti případech muzea a dále vždy po dvou galerie, památníky a speciální organizace. Z pozice zřizovatele ovlivňuje kraj příspěvkové organizace i tímto směrem. Právě ve zmíněné „Koncepci podpory profesionálních divadel“ je jedním z kritérií pro přidělení dotaci i zájezdová činnost.

 

Působí ve Vašem kraji významní podporovatelé a mecenáši kultury? Jestliže ano, věnuje jim kraj pozornost?

Dlouhodobě si obce a města ve Středočeském kraji uvědomují důležitost podpory kultury. Středočeský kraj se snaží takové aktivity v maximální míře podpořit. Získávání darů je spíše ojedinělé, avšak v posledním roce příspěvkové organizace z oblasti kultury takovou nabídku obdržely. Jsme velmi rádi za nabídky takových firem, jakými jsou Škoda auto, Mitsubishi Corp., Nadace ČEZ, Vápenka Čertovy schody a Českomoravský cement.

 

Před volbami je zpravidla čas rekapitulace, tak mi dovolte zeptat se, zda se Vám povedlo naplnit předvolební sliby pro oblast kultury? Mohl byste uvést ty, kterých si nejvíce považujete, vyjmenovat ty, které se odkládají a jaký důležitý máte připraven Vy či strana, kterou ve vedení kraje zastupujete, na období příští?

V minulém období nedošlo k poklesu prostředků určených pro kulturu. V napjatém rozpočtu Středočeského kraje se nám dařilo zachovat mírně zvyšující se podíl prostředků určených pro oblast kultury a památkové péče. Dařilo se nám čerpat prostředky ze SF EU, kdy vzniklo několik velmi zajímavých projektů. Zastavil se pokles dotace na výkon regionálních funkcí knihoven a bylo dosaženo jejího zvýšení. V tomto trendu bych chtěl i nadále pokračovat. 
Připravujeme šest projektů vhodných do výzev SF EU do nového programového období. Dva projekty „Centrální depozitář-zajištění efektivní ochrany , správy a zpřístupnění sbírkového fondu Muzea Českého krasu“ a „Odkaz T. G. Masaryka-100 let Československa - nová expozice prezentující  osobnost T. G. Masaryka v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech a obohacení stávající expozice o interaktivní a multimediální prvky“ jsou již podány, jeden projekt „Centrální depozitář-zajištění efektivní ochrany, správy a zpřístupnění knihovního fondu Středočeské vědecké knihovny v Kladně“ je ve vysokém stádiu rozpracovanosti a před podáním a u třech projektů „Archeologická interaktivní expozice Stopami věků ve Středočeském muzeu Roztoky u Prahy“, „Rekonstrukce tvrze v Hradeníně - zřízení expozic a centrálního depozitáře Regionálního muzea v Kolíně“ a „Dostavba areálu Muzea lidových staveb v Kouřimi - fáze 2“ je již schválen projektový záměr. Celkem bychom rádi čerpali ze SF EU  463 mil Kč na uvedené projekty.  
Rád bych se dále věnoval otázce mezd pracovníků v kultuře. K reálnému zvýšení dlouhodobě zatím nedochází, a to v důsledku rozpočtových limitů Středočeského kraje, ale spíše se přesouvaly prostředky z nenárokových složek mzdy do nárokových. Reálná mzda mnohdy zůstala stejná nebo se zvýšila jen nepatrně. Jde mi o to, aby ministerstvo nejen vydalo vyhlášku, která zvýší tarifní plat, ale jako v ostatních rezortech přispělo účelově vázanými prostředky na mzdy pracovníků v kultuře. Většina zaměstnanců v kultuře má vysokoškolské vzdělání, ale jejich platové ohodnocení neodpovídá průměru mzdy v ČR.

 

Mohl byste, prosím, trochu nastínit, jak vidíte současnou českou kulturu obecně a Vaše představy o ideálním fungování kultury na krajské úrovni, zejména v souvislosti s jejím financováním?

Česká kultura vždy byla a věřím, že i zůstane na velmi vysoké úrovni. Jejím problémem je podfinancování – jak na úrovni investičních, tak i neinvestičních prostředků. Na úrovni Středočeského kraje se snažíme vytvořit jedno velké kulturní centrum v Kutné Hoře, kde jsme rekonstruovali Jezuitskou kolej a kde dnes sídlí GASK s pestrou škálou kulturních aktivit. Jedním z důležitých cílů podpory kultury je její propojování s cestovním ruchem a zvyšováním návštěvnosti jednotlivých míst v rámci našeho kraje.

 

Hejtmanovi Středočeského kraje Ing Miloši Peterovi děkujeme za odpovědi. 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024