úterý
30. dubna 2024
svátek slaví Blahoslav
Hejtman Ing. Miloš Petera
© KÚ Středočeského kraje



Středočeský kraj a kultura

STŘEDOČESKÝ KRAJ: "Středočeský kraj se vyznačuje nejen kulturním dědictvím výjimečné kvality, ale také bohatým kulturním životem, který vychází z mimořádné kulturní tradice regionu a opírá se o kvalitní kulturní infrastrukturu." Tato slova najdete na webu kraje, na jehož území je 1146 obcí, a který má přes milion obyvatel. Potvrzují je také odpovědi na naše otázky hejtmana Středočeskéhé kraje Ing. Miloše Petery, který je členem Rady Asociace krajů ČR a předseda Komise Rady AKČR pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

Kolik procent z ročních krajských výdajů jde v posledním volebním období do kultury? Jedná se o vzrůstající trend?

V posledním období zaznamenáváme vzrůstající trend ročních krajských výdajů na kulturu, kdy v posledním roce to je 1,57 %. Středočeský kraj podporuje kulturu více než stát, jehož podpora nedosahuje ani 1 %, Středočeský kraj poskytl krom provozních prostředků prostředky na spolufinancování projektů SF EU a také prostředky na investice. Středočeský kraj je zřizovatelem 19 příspěvkových organizací z oblasti kultury, např. GASK-Galerie středočeského kraje a Českého muzea stříbra obě v Kutné Hoře, Hornického muzea v Příbrami, Muzea T.G.M. v Rakovníku, Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, Rabasovy Galerie Rakovník a Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. 

 

Máte přehled, kolik peněz ve Vašem kraji směřovalo do kultury v tomto volebním období z evropských fondů?

Ze SF EU směřovalo v tomto volebním období do oblasti kultury 398 mil. Kč. Lze zmínit Zahrady Jezuitské koleje, Památník národního útlaku a odboje, interiér Leteckého muzea Metoděje Vlacha První etapu dostavby Muzea lidových staveb v Kouřimi a Opravu zámku v Roztokách u Prahy.

 

S jakou filosofií přistupujete ke grantové politice?

Středočeský kraj je tvůrcem a garantem „Středočeského fondu kultury a obnovy památek“ ve kterém bylo pro letošní rok alokováno 20 mil Kč, kdy 18 mil. Kč bylo určeno pro čtyři oblasti podpory, kterými jsou: podpora kultury, podpora knihoven, podpora památek a podpora drobných památek. Tento fond pokrývá kulturní aktivity občanů, spolků a obcí Středočeského kraje, je vyhlašován na období jednoho roku hejtmanem. V rámci „Koncepce podpory profesionálních divadel“ bylo ze Středočeského fondu kultury a obnovy památek uvolněno 2 mil. Kč, kterými jsou přímo podporována z rozpočtu kraje profesionální divadla ve Středočeském kraji. Dále je kultura a památková péče podporována Fondem hejtmana. Tento fond je otevřený celoročně.

 

Má Váš kraj nějaký zajímavý dotační titul na podporu kultury, kterým by se mohl pochlubit? Případně připravuje nějaký nový?

Již zde byly zmíněny dotační programy. Pro letošní rok byla pro podporu profesionálních divadel schválena „Koncepce podpory profesionálních divadel“, která obsahuje pravidla, kde jsou přímo podporována z rozpočtu kraje profesionální divadla ve Středočeském kraji. V rámci „Koncepce regionálních funkcí knihoven ve Středočeském“ kraj řeší podporu knihovnám ve Středočeském kraji vyčleněním přímé finanční podpory, kterou zprostředkovávají pověřené knihovny.

 

Můžete uvést úspěšné příklady vícezdrojového financování  ve Vašem kraji?

Jsou to účelové dotace, které čerpají obce či města. U příspěvkový organizací z oblasti kultury jsou to prostředky ať z ministerstev či účelové dotace od měst a obcí. Jako příklad uvádím Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram, WASBE Mezinárodní konference světové asociace symfonických dechových orchestrů a souborů či restaurování sbírkových předmětů.

 

Spolupracujete s některým sousedním krajem na financování kulturní aktivity či instituce (např. divadla) kterých se zúčastní či jejich nabídky využívají  i občané Vašeho kraje?

Středočeský kraj je členem Asociace krajů ČR, kde jsme aktivními členy v Komise Rady AKČR pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Zapojujeme se do projektů, které navrhuje či na nich spolupracuje AKČR. 

 

Snažíte se přiblížit kulturu do odlehlejších míst či směrem k ekonomicky slabším občanům? Případně jak.

Jak již bylo zmíněno, Středočeský kraj je tvůrcem a garantem několika dotačních titulů. Dále je zřizovatelem 19 příspěvkových organizací z oblasti kultury, kterými jsou ve třinácti případech muzea a dále vždy po dvou galerie, památníky a speciální organizace. Z pozice zřizovatele ovlivňuje kraj příspěvkové organizace i tímto směrem. Právě ve zmíněné „Koncepci podpory profesionálních divadel“ je jedním z kritérií pro přidělení dotaci i zájezdová činnost.

 

Působí ve Vašem kraji významní podporovatelé a mecenáši kultury? Jestliže ano, věnuje jim kraj pozornost?

Dlouhodobě si obce a města ve Středočeském kraji uvědomují důležitost podpory kultury. Středočeský kraj se snaží takové aktivity v maximální míře podpořit. Získávání darů je spíše ojedinělé, avšak v posledním roce příspěvkové organizace z oblasti kultury takovou nabídku obdržely. Jsme velmi rádi za nabídky takových firem, jakými jsou Škoda auto, Mitsubishi Corp., Nadace ČEZ, Vápenka Čertovy schody a Českomoravský cement.

 

Před volbami je zpravidla čas rekapitulace, tak mi dovolte zeptat se, zda se Vám povedlo naplnit předvolební sliby pro oblast kultury? Mohl byste uvést ty, kterých si nejvíce považujete, vyjmenovat ty, které se odkládají a jaký důležitý máte připraven Vy či strana, kterou ve vedení kraje zastupujete, na období příští?

V minulém období nedošlo k poklesu prostředků určených pro kulturu. V napjatém rozpočtu Středočeského kraje se nám dařilo zachovat mírně zvyšující se podíl prostředků určených pro oblast kultury a památkové péče. Dařilo se nám čerpat prostředky ze SF EU, kdy vzniklo několik velmi zajímavých projektů. Zastavil se pokles dotace na výkon regionálních funkcí knihoven a bylo dosaženo jejího zvýšení. V tomto trendu bych chtěl i nadále pokračovat. 
Připravujeme šest projektů vhodných do výzev SF EU do nového programového období. Dva projekty „Centrální depozitář-zajištění efektivní ochrany , správy a zpřístupnění sbírkového fondu Muzea Českého krasu“ a „Odkaz T. G. Masaryka-100 let Československa - nová expozice prezentující  osobnost T. G. Masaryka v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech a obohacení stávající expozice o interaktivní a multimediální prvky“ jsou již podány, jeden projekt „Centrální depozitář-zajištění efektivní ochrany, správy a zpřístupnění knihovního fondu Středočeské vědecké knihovny v Kladně“ je ve vysokém stádiu rozpracovanosti a před podáním a u třech projektů „Archeologická interaktivní expozice Stopami věků ve Středočeském muzeu Roztoky u Prahy“, „Rekonstrukce tvrze v Hradeníně - zřízení expozic a centrálního depozitáře Regionálního muzea v Kolíně“ a „Dostavba areálu Muzea lidových staveb v Kouřimi - fáze 2“ je již schválen projektový záměr. Celkem bychom rádi čerpali ze SF EU  463 mil Kč na uvedené projekty.  
Rád bych se dále věnoval otázce mezd pracovníků v kultuře. K reálnému zvýšení dlouhodobě zatím nedochází, a to v důsledku rozpočtových limitů Středočeského kraje, ale spíše se přesouvaly prostředky z nenárokových složek mzdy do nárokových. Reálná mzda mnohdy zůstala stejná nebo se zvýšila jen nepatrně. Jde mi o to, aby ministerstvo nejen vydalo vyhlášku, která zvýší tarifní plat, ale jako v ostatních rezortech přispělo účelově vázanými prostředky na mzdy pracovníků v kultuře. Většina zaměstnanců v kultuře má vysokoškolské vzdělání, ale jejich platové ohodnocení neodpovídá průměru mzdy v ČR.

 

Mohl byste, prosím, trochu nastínit, jak vidíte současnou českou kulturu obecně a Vaše představy o ideálním fungování kultury na krajské úrovni, zejména v souvislosti s jejím financováním?

Česká kultura vždy byla a věřím, že i zůstane na velmi vysoké úrovni. Jejím problémem je podfinancování – jak na úrovni investičních, tak i neinvestičních prostředků. Na úrovni Středočeského kraje se snažíme vytvořit jedno velké kulturní centrum v Kutné Hoře, kde jsme rekonstruovali Jezuitskou kolej a kde dnes sídlí GASK s pestrou škálou kulturních aktivit. Jedním z důležitých cílů podpory kultury je její propojování s cestovním ruchem a zvyšováním návštěvnosti jednotlivých míst v rámci našeho kraje.

 

Hejtmanovi Středočeského kraje Ing Miloši Peterovi děkujeme za odpovědi. 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024