LHOTKA: Zajímáte se o umění, přírodu a ekologii? V tom případě si poznamenejte termín 1. – 4. září 2016 do svých diářů, navštivte Mezinárodní landartový FESTIVAL TRSY ve Lhotce u Berouna a objevte LANDART v celé jeho kráse. Land art (někdy také Enviromental art nebo Earth art) a jeho umělecké přístupy byly na uměleckém poli poprvé zaznamenány v 60. a 70. letech 20. století ve Spojených státech.
Land art je ve své podstatě je odvětvím konceptuálního umění a jeho cílem je aktualizace vztahu člověka k přírodě a krajině tím, že do ni přímo zasahuje, čímž současně dochází k aranžování (instalaci) umělecké aktivity a produkce člověka přímo v přírodním prostoru. Jako takový je úzce spojen s přírodou, kde tak dochází k formování neobvyklého umění, které se vymyká všem tradicím.
V rámci festivalu se představí spousta inspirativních tuzemských i zahraničních umělců napříč uměleckým spektrem, kteří se tímto specifickým druhem uměním ve své tvorbě inspirují. Mezi jinými například známý finská umělkyně Ritta Ikonen, Allan Siegel z Maďarska nebo polská mladá umělkyně Krystyna Motyka. Z našich umělců se budou prezentovat Tomáš Hrůza, Rudolf Samohejl nebo Jana Kasalová .
Prostor dostanou také různá hudební uskupení jako Loliny Loopy, pražské experimentální elektroakustické duo, Sólistické muzikantské duo JOHUŠ MATUŠ nebo šestičlenná formace s náklonností k elektronickým tanečním stylům Hard to Frame.
Se svými příspěvky vystoupí také zajímaví přednášející - Hana Seho, věnující se pedagogické činnosti na Fakultě architektury ČVUT, kde vede i vlastní ateliér a Jiří Sádlo, který pracuje v Botanickém ústavu AVČR, kde se zabývá procesy v bývalé (cca 11000 let zpátky) a i v současné krajině.
Více informací a odkazy :
http://www.trsy.cz/
https://www.facebook.com/events/135890483500285/
https://www.facebook.com/festivaltrsy/
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.