středa
25. prosince 2024
svátek slaví Boží hod vánoční, 1. svátek vánoční
© OLOMOUCKÝ KRAJ



Olomoucký kraj opraví palác na hradě Helfštýn

OLOMOUCKÝ KRAJ: Chátrající objekt paláce na čtvrtém nádvoří hradu Helfštýn čeká rozsáhlá a nákladná záchrana. Projekt počítá se sanací stávajícího zdiva a s nově vloženou konstrukcí zastřešení včetně lávek pro prohlídkovou trasu. „Palác je v současné době pro veřejnost uzavřený. Ze zdí padají kusy cihel, což samozřejmě představuje značné bezpečnostní riziko,“ řekl Radim Himmler, ředitel Muzea Komenského v Přerově, které hrad Helfštýn spravuje.

Autor článku: 
Kamila Navrátilová

„Hrad Helfštýn je majetkem Olomouckého kraje a ten se jako správný hospodář chce o tuto hojně navštěvovanou památku dobře postarat. Zastřešení paláce máme v plánu už řadu let,“ vysvětlil Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.
Sanace stávajícího zdiva paláce se zaměří na zajištění statických poruch ve zdivu, v ostění a klenbách okenních otvorů, opravu spárování zdiva a ochranu jeho koruny. Zastřešení větší části paláce je navrženo z pískovaných skleněných tabulí na ocelových pozinkovaných nosnících s šedým nátěrem.
„Kromě pískovaných budou součástí zastřešení i čiré skleněné tabule – a to například v renesanční kapli. Střechy budou kryté atikami, aby nerušily dálkové pohledy na torzo této památky,“ sdělil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák.
Prohlídková trasa v podobě lávek a stropů z předzvětralých plechů je navržena v úrovni bývalého druhého nadzemního podlaží. Nově zastřešené prostory budou využity pro prezentaci expozic uměleckého kovářství a lapidária, pro aktivní dílny a čítanku stavitelství. Rytířský sál pak bude víceúčelový, aby tu mohly probíhat různé kulturně společenské akce.
Finanční náklady jsou zatím odhadovány na 53 milionů korun včetně výdajů na expozice. Celková částka se ale ještě zvýší o peníze potřebné na statické zajištění paláce a vyklánějící se jižní hradby. 
Olomoucký kraj se konkrétní podobou záchrany a zpřístupnění paláce na hradě Helfštýn zabývá od roku 2010, kdy bylo Národním památkovým ústavem doporučeno zastřešení paláce technicistní formou.
V roce 2013 vydali památkáři z Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou záporné závazné stanovisko k projektové dokumentaci, a proto následně od roku 2014 už byl do všech dalších kroků ve věci záměru zapojen Národní památkový ústav. Olomoucký kraj realizoval dílčí kroky k nové architektonické studii.

14. června 2016 vydal Odbor regionálního rozvoje Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou kladné závazné stanovisko k architektonické studii zpracované firmou Ateliér-r, s. r. o. Olomouc. Rozsáhlá oprava by měla být dokončena v první polovině roku 2018.

 

Kamila Navrátilová
tisková mluvčí

Odbor tajemníka hejtmana
oddělení mediální komunikace a marketingu
vedoucí oddělení

Jeremenkova 40a
77911 Olomouc
Tel.: +420 585 508 880
Mob.: +420 602 272 747
k.navratilova@kr-olomoucky.cz
www.kr-olomoucky.cz

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
23.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024