DAČICE: Když se řekne Dačice, většině lidí se vybaví pomník kostky cukru. Místní lidé jsou na toto své světové prvenství právem náležitě hrdi a každým rokem si jej připomínají různorodými způsoby. Pravděpodobně nejoblíbenější a nejznámější je každoročně pořádaný divadelní a hudební festival "Za dačickou kostku cukru". Letos město připravilo novinky v městském muzeu a galerii města Dačice, kde je jedna sekce věnována přímo historii vynálezu první kostky cukru na světě a samozřejmě také osobnosti, která za tímto objevem stála.
Vynálezcem kostkového cukru byl Jakub Kryštof Rad, rodák ze švýcarského Rheinfeldenu.
Tento muž přišel z Vídně v roce 1840 do Dačic, neboť sem byl povolán, aby převzal provoz místní rafinerie. Příchodem Jakuba Kryštofa Rada se ve výrobě mnohé změnilo, jako pokrokový muž prvně nechal přistavit nové budovy rafinerie ve dvoře domu č. p. 4, kam pořídil nové stroje a zavedl doplňkovou výrobu cukrovinek. Nastalo tak nejproduktivnější období místní rafinerie, během kterého se rok 1843 zapsal nesmazatelným písmem do paměti lidí i dějin města, jako rok, kdy vnikla první kostka cukru na světě.
Bohužel, nic netrvá věčně a tak ani úspěch místní rafinerie netrval dlouho. Jakub Kryštof Rad společně se svou ženou Julianou odešel z Dačic již v roce 1846 . Provoz rafinerie se udržel ještě do roku 1852, ale dá se říci, že v zápětí na to zanikla. Změny v expozici místního muzea počítaly i s využitím moderní techniky a tak návštěvníci mohou zhlédnout dokument, který hranou formou podává zajímavé svědectví o kulturně-historickém kontextu vzniku první kostky cukru, jejíž pomník byl v Dačicích postaven v roce 1983 v blízkosti další významné památky – renesanční věže kostela svatého Vavřince.
Odbor kultury a cestovního ruchu si je významu tohoto objevu dobře vědom a rozšíření možností kulturního vyžití spojeného se zábavou i pro nejmenší návštěvníky vytvořili jeho zástupci pracovní sešity s výčtem těch největších místních turistických atraktivit, po kterých jim je průvodcem právě dačická kostka cukru.
Oslavte spolu s městem Dačice 173 let od sladkého světového prvenství a naplánujte si zároveň pěkný výlet s rodinou či přáteli.
Odkazy a zdroje :
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.