JESENÍK: Osmicentimetrová plastová figurka představující různá lidská povolání a činnosti, to je československý panáček, kterému děti už čtyřicet let říkají Igráček. První z Igráčků, zedník, vznikl v roce 1976 v závodě IGRA, které vyrábělo plastové stavebnice, celosvětově tolik oblíbené v druhé polovině dvacátého století. Jeden ze symbolů dětství v 80. letech, kdy zažíval kominík, kuchař, hasič, zdravotní sestra a řada dalších největší boom, se úspěšně vrátil do hračkářství po znovuoživení a inovacích výroby v roce 2010 firmou EFKO-karton sídlící na Vysočině, českým výrobcem kvalitních her a hraček.
Výstavu Fenomén IGRÁČEK je možné ve Vlastivědném muzeu Jesenicka navštívit ještě do 7. srpna 2016.
Jakou historií pohyblivá figurka jednoduchého designu s velkou variabilitou prošla a jak se změnila? Kdo stál u jejího zrodu? Nechybí zajímavosti z výroby nebo netradiční vize designérů. Cestu od nápadu, vývoje, přes výrobu si můžete prohlédnout na výstavě zasvěcené fenoménu, jehož kvalita, dobrý nápad a provedení ho nenechali zapomenout a dokazují, jak je Igráček nadčasovou hračkou. Vystaveny budou i ukázky dalších her a hraček ze sortimentu firmy EFKO-karton a malé i velké návštěvníky potěší herna. „Navíc se všichni mohou zapojit do soutěže o zajímavé ceny,“ láká Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO, která na přípravě výstavy spolupracovala s autorem Zdeňkem Raušem z Technického muzea v Brně. Zdeněk Rauš dodává: „Igráčci se v rámci výstavy představí včetně sestav, novinek, zakázkových výrobků. Nikdy nechybí Město Igráčkov, přestože každé pojetí instalace je originální. Ani jsme při vzniku putovní výstavy „Fenomén IGRÁČEK“ nečekali, že bude tak oblíbená a žádaná. Moc nás to těší.“
Na Vodní tvrzi potěšíme Igráčkem, v čase léta a výletů, všechny, kteří si rádi pohrají.
Výstava je přístupná do 7. srpna 2016 v prostorách Galerie Vodní tvrze v Jeseníku. Otvírací doba muzea je od úterý do neděle v čase 9:00 až 17:00 hodin, o prázdninách prodloužená i o pondělí.
Vstupné výstavy pro děti od 3 let 20 Kč a dospělí 40 Kč.
Datum konání 24. 05.-07. 08. 2016
Organizátor Vlastivědné muzeu Jesenicka
Telefon 584 401 070
Vlastivědné muzeum Jesenicka, Mgr. Hana Hošková - kurátorka výstavy
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.