pondělí
15. července 2024
svátek slaví Jindřich
Sedmý ročník Libereckého flašinetáře bude tentokrát tří denní a velmi pestrý
© Severočeské muzeum Liberec



Liberecký FLAŠINETÁŘ již po sedmé

LIBEREC: I v letošním roce bude pokračovat - již po sedmé - tradice mezinárodního setkávání flašinetářů v centru Liberce. Tentokrát se bude jednat dokonce o třídenní akci, která se uskuteční 10. – 12. 8. 2016. S desítkami kolovrátků neboli flašinetů se opětovně potkáte jak v historickém centru města okolo radnice i v jejím nejbližším okolí, tak také např. v lanovce na Ještěd nebo kostele svatého Kříže, kde se uskuteční v jejich podání unikátní koncert sestavený z klasických skladeb. 

od 10.08.2016 do 12.08.2016
Autor článku: 
Jana Vančatová

Na setkání, kromě českých, přijede i několik desítek flašinetářů z Polska, Francie, Německa, Švýcarska, Slovinska a dokonce i z velké „exotiky“ – Japonska. Jako i v předchozích ročnících akci doprovodí přednášky v Severočeském muzeu, které je spolupořadatelem akce; návštěvníky jistě přiláká i doprovodná muzejní výstava historických pohlednic.

Stálou expozicí muzea je také sbírka několika desítek hracích strojů, převážně automatofonů a pianol, včetně jednoho flašinetu. Ostatně k nejznámějším výrobcům flašinetů v Čechách patřila firma Augustina Riemera z nedaleké Chrastavy, vyvážející je do celého světa.

Flašinet se do Evropy rozšířil z východní Asie v první polovině 18. století a stal se oblíbenou zábavou vyšší společenské třídy. Na přelomu 19. a 20. století často sloužil jako „trafika“. Vojenští vysloužilci a invalidé si tímto způsobem vydělávali na živobytí, obcházeli lidové zábavy, ale hrávali běžně i ve městech, což dokumentuje také mnoho historických filmů. Hrávaly se náboženské a kramářské písně, flašinetáři svou hru často doprovázeli i zpěvem. Jejich vystoupení nebylo považováno za žebrotu.

Nenechte si tedy ujít příležitost a přijeďte se do Liberce na přehlídku neobvyklého, dnes již téměř zapomenutého nástroje podívat. 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024