OLOMOUC: Jubilejní desátý ročník prestižní události, která si klade za cíl ocenění těch nejlepších na poli kultury v regionu, proběhl 4. května v Moravském divadle Olomouc. Do dvorany slávy byl za celoživotní přínos v oblasti kultury uveden šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc Petr Vronský.
Cenu za výjimečný počin v oblasti ochrany a popularizace kulturních hodnot získal Luděk Štipl ze sdružení Respekt a tolerance. Osobností roku v oblasti kultury byl zvolen Václav Vlasák – hudebník, který vdechl život areálu Na Staré střelnici a dal Hranicím divadlo. Za výjimečný počin v oblasti tradiční lidové kultury pak byl oceněn zájmový spolek Haná Velká Bystřice.
V kategorii výjimečný počin v oblasti umění - divadlo obdržel cenu soubor Point při Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově. V sekci film, rozhlas a televize byl oceněn Lubomír Hlavsa za televizní film Jan Hus – cesta bez návratu. Kategorii hudba ovládl Sempre – dechový orchestr při Základní umělecké škole v Zábřehu. V kategorii literatura dostal cenu Pavel Štěpánek za knihu Portugalský rod Silva Tarouca – mecenáši Josefa Mánesa a jejich role v české kultuře a další bohatou publikační činnost. V kategorii výtvarné umění si ocenění odnesl Ladislav Jalůvka – výtvarník, umělecký pedagog a malíř Olomouce i Olomoucka.
Cenu hejtmana Olomouckého kraje získala za celoživotní pedagogickou, kulturní a uměleckou činnost Eva Suchánková a malíř, kreslíř, grafický designér a výtvarný teoretik Jiří Hastík.
Cenu veřejnosti v oblasti kultury za rok 2015 vyhrála v internetovém hlasování kniha Příběhy uničovské archeologie.
„Chceme tímto způsobem ocenit ty, kteří se nesmazatelně zapsali do kulturního života a ovlivnili kulturu v Olomouckém kraji. Věřím, že tato anketa je nesmrtelná, protože stále tady budou lidé, které bude za co ohodnotit,“ řekl Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.
ZDROJ zprávy a přáiložené fotografie
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.