ČESKÉ BUDĚJOVICE: Letošní osmý ročník oblíbeného veletrhu cestovního ruchu Jihočeský kompas se koná ve dnech 28. – 29. dubna 2016 již tradičně v prostorách českobudějovického kulturního domu Metropol. Po celé dva dny je pro návštěvníky veletrhu naplánovaný bohatý kulturní program v jehož rámci se prezentuje na sto vystavovatelů, kteří představují různé instituce spojené se sektorem cestovního ruchu.
Mezi ně patří například města Jihočeského kraje ( České Budějovice, Třeboň, Prachatice, Dačice či Slavonice a mnoho dalších) spolu s nimi se zde na veletrhu prezentují kulturní organizace Jihočeského kraje jako Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Prácheňské muzeum v Písku, Alšova jihočeská galerie nebo ZOO v Hluboké nad Vltavou a další.
Čestným hostem veletrhu byl hned první zahajovací den nejznámější český rybář Jakub Vágner, který se s posluchači podělil o své bohaté dobrodužné zážitky z cest.
Na své si na veletrhu cestovního ruchu přijdou i nejmenší účastníci, pro které si kulturní organizace Jihočeského kraje připravily hrací koutek, kde mohou dát průchod své fantazii a vytvořit umělecká díla nebo si například zkusit divadelní líčení či se účastnit vědomostního kvízu a vyhrát zajímavé ceny, případně vybít přebytečnou energii ve sportovním koutku.
Například pracovníci edukačního oddělení Alšovy jihočeské galerie se nechali inspirovat aktuálními výstavami a pro děti vymodelovali z přírodních materiálů (tedy pařezu) a rozličných druhů dřívek základní torzo sochy v duchu umělecké tvorby Zbyňka Sekala, a na nich je, aby toto torzo dotvořily za pomoci základních pomůcek sochaře pracujícího se dřevem.
Další aktivitou je vytvoření obrazu na prázdné plátno, kdy jako prvotní inspirace posloužila zmenšenina obrazu z nové stálé expozice v galerii na Hluboké nazvané MEZIPRŮZKUMY 1300 – 2016.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.