LIBERECKÝ KRAJ: Další dva vybraní řemeslníci, kteří se věnují tradičním oborům, získají titul „Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje“. O jejich ocenění rozhodla rada kraje na svém jednání dne 5. 4. 2016. A seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury obohatí Tradiční rukodělná výroba masopustních masek v Zákupech, právě jejich zapsání na tento seznam rovněž schválili radní.
Titulem „Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje“ se budou moci pyšnit pan Jaroslav Mojsl z Turnova, který se věnuje kovářství, a pan Zdeněk Sochor ze Železného Brodu, výrobce skleněných hutních figurek.
O ocenění rozhodla Rada Libereckého kraje na základě předložených nominací a zpracovaných podkladů Muzeem Českého ráje v Turnově, které je pověřeným pracovištěm péče o tradiční lidovou kulturu v kraji.„Ocenění je veřejným uznáním a podporou těm rukodělným výrobcům na území Libereckého kraje, kteří se snaží udržet znalosti a dovednosti potřebné pro provozování tradičních rukodělných technologií, prezentují je a předávají dalším generacím. Titul může být udělen výrobcům činným v oborech tradiční rukodělné výroby, které jsou ohroženy, či jim přímo hrozí zánik,“ uvedla Hana Maierová, statutární náměstkyně pro resort cestovního ruchu, památkové péče a kultury.
Mistry tradičních řemesel oceňuje Liberecký kraj od roku 2012 a celkem již titul získalo 15 řemeslníků z nejrůznějších oborů typických pro náš region.
Ocenění si řemeslníci slavnostně převezmou koncem května v rámci programu Staročeských řemeslnických trhů v Turnově.
Rada kraje současně rozhodla o zapsání Tradiční rukodělné výroby masopustních masek v Zákupech na krajský Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury, který poskytuje přehled o dochovaných projevech nemateriálního kulturního dědictví v regionu. Do současné doby byly na tento seznam zapsány Štěpánská koleda ve Studenci, Tradice ochotnického divadla ve Vysokém nad Jizerou a okolí, Tradiční lidová výroba vánočních ozdob v Poniklé, Tradice a současnost Loutkářství v Libereckém kraji.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.