středa
1. ledna 2025
svátek slaví Novýrok
Ilustrační foto - masopustní maska
© Gérard Gratadour



Kraj ocení mistry tradičních řemesel

LIBERECKÝ KRAJ: Další dva vybraní řemeslníci, kteří se věnují tradičním oborům, získají titul „Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje“. O jejich ocenění rozhodla rada kraje na svém jednání dne 5. 4. 2016. A seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury obohatí Tradiční rukodělná výroba masopustních masek v Zákupech, právě jejich zapsání na tento seznam rovněž schválili radní.

Titulem „Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje“ se budou moci pyšnit pan Jaroslav Mojsl z Turnova, který se věnuje kovářství, a pan Zdeněk Sochor ze Železného Brodu, výrobce skleněných hutních figurek.

O ocenění rozhodla Rada Libereckého kraje na základě předložených nominací a zpracovaných podkladů Muzeem Českého ráje v Turnově, které je pověřeným pracovištěm péče o tradiční lidovou kulturu v kraji.„Ocenění je veřejným uznáním a podporou těm rukodělným výrobcům na území Libereckého kraje, kteří se snaží udržet znalosti a dovednosti potřebné pro provozování tradičních rukodělných technologií, prezentují je a předávají dalším generacím. Titul může být udělen výrobcům činným v oborech tradiční rukodělné výroby, které jsou ohroženy, či jim přímo hrozí zánik,“ uvedla Hana Maierová, statutární náměstkyně pro resort cestovního ruchu, památkové péče a kultury.

Mistry tradičních řemesel oceňuje Liberecký kraj od roku 2012 a celkem již titul získalo 15 řemeslníků z nejrůznějších oborů typických pro náš region.

Ocenění si řemeslníci slavnostně převezmou koncem května v rámci programu Staročeských řemeslnických trhů v Turnově.

Rada kraje současně rozhodla o zapsání Tradiční rukodělné výroby masopustních masek v Zákupech na krajský Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury, který poskytuje přehled o dochovaných projevech nemateriálního kulturního dědictví v regionu. Do současné doby byly na tento seznam zapsány Štěpánská koleda ve Studenci, Tradice ochotnického divadla ve Vysokém nad Jizerou a okolí, Tradiční lidová výroba vánočních ozdob v Poniklé, Tradice a současnost Loutkářství v Libereckém kraji.

Mohlo by vás také zajímat...

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024

ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
25.12.2024

ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.

Celá ČR, Jihočeský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Ostatní, Památky
Co se děje
27.12.2024