pondělí
14. října 2024
svátek slaví Agáta
Logo
© zdroj: https://www.facebook.com/Noci.Literatury/



Noc literatury v září opět ovládne Česko aneb "Čtení nezná hranice!"

ČR: Ve středu 18. září se v Praze a více než 80 městech po celém Česku uskuteční 18. ročník oblíbeného literárního festivalu Noc literatury. Série veřejných čtení současné zahraniční literatury v prvních českých překladech se tak svým rozsahem opět stane největší literární událostí v Česku. V letošním roce se Noc literatury připojuje k oslavám 20 let Česka v Evropské unii, a proto se obrací mimo jiné na mladé publikum, narozené po roce 2004.

18.09.2024
Autor článku: 
ČTK /jal

"Každoročně se snažíme do příprav Noci literatury zapojovat co nejvíce mladých lidí. Působí jako asistenti na čtecích místech a pomáhají s organizací akce. Letos jsme oslovili skupinu studentů, aby na sociálních sítích připravili komunikační kampaň, která přímo osloví jejich vrstevníky a na Noc literatury je pozve," říká vedoucí projektu Adriana Krásová.

Pražská část literární noci se uskuteční na Hradčanech a návštěvníci se mohou těšit na 22 čtení na atraktivních místech. Za zmínku stojí například Toskánský, Hrzánský, Arcibiskupský nebo Lobkowiczký palác, duchovní objekty jakými jsou Klášter kapucínů nebo Fortna - klášter bosých karmelitánů, či malebná zákoutí Nového Světa.

K oblibě Noci literatury přispívá také skvělá intepretace textů v podání předních českých herců a hereček. Pozvání letos přijali jak zástupci mladé herecké generace jako například Jan Nedbal, Filip Březina, Simona Lewandowska či Denisa Barešová, ale také zkušení interpreti mezi jinými Vilma Cibulková, Jitka Schneiderová, Igor Orozovič či Martin Myšička. Vstup na všechna čtení je zdarma, akce se koná od 18 do 23 hodin.

 

Čtení nejen v Praze, ale po celém Česku

Noc literatury se již tradičně koná nejen v Praze, ale zapojují se všechny kraje Česka. Regionálními organizátory jsou především místní knihovny, ale i další kulturní organizace. Nejvíce přihlášených měst je aktuálně ve Středočeském kraji. Více na: https://www.nocliteratury.cz/regiony-cr/.

 

Noc literatury neslyšícím

Projekt usiluje o otevřenost vůči nejširšímu publiku, a proto budou stejně jako v minulých letech na několika místech čtení tlumočena i do českého znakového jazyka. Slyšícím návštěvníkům budou nabídnuty minikurzy základů českého znakového jazyka.

 

Noc literatury podporuje velké i malé jazyky

Noc literatury organizují Česká centra a EUNIC (Sdružení evropských národních kulturních institutů) od roku 2006. Cílem akce je zvýšit zájem veřejnosti o evropskou literaturu a její aktuální myšlenkové a tvůrčí proudy. Tradiční součástí je i četba romské a ukrajinské literatury. Projekt rovněž poukazuje na obohacující význam překladů z velkých i malých jazyků. Formát Noci literatury pořádají v průběhu roku také pobočky Českých center v zahraničí.

Záštitu letošnímu ročníku udělili ministr zahraničních věcí, ministr pro evropské záležitosti, primátor hlavního města Prahy a starostka MČ Prahy 1. Hlavním mediálním partnerem projektu je Český rozhlas. Do pražské Noci literatury se zapojila a své prostory poskytla řada významných institucí, které sídlí v oblasti Hradčan, a to včetně Správy Pražského hradu, Ministerstva zahraničí, Úřadu vlády či Národní galerie.

 

Vše o Noci literatury dále na www.nocliteratury.cz.

 

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 28 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Bělehradě, Bratislavě a Jeruzalémě. Více o Českých centrech na www.czechcentres.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
14.10.2024

ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.10.2024

ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.

"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
10.10.2024