středa
8. ledna 2025
svátek slaví Čestmír
Logo
© Archiv pořadatele



Netradiční spojení tří akordeonů přiveze na festival Za poklady Broumovska Check Accordion Trio

BROUMOV: V sobotu 6. července bude pokračovat festival Za poklady Broumovska koncertem v teplickém kostele Panny Marie Pomocné, kde od 18 hodin vystoupí Check Accordion Trio. Vstupné na koncert je dobrovolné. Po koncertě bude následovat letošní novinka – komentovaná prohlídka kostela s varhaníkem Ladislavem Šikutem.

06.07.2024
18:00
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Check Accordion Trio

Netradiční spojení tří akordeonů přináší na Broumovsko klasický repertoár v novém kabátě. Kromě české hudby zazní argentinské tango i další méně tradiční literatura v úpravě pro akordeon. Stejně jako Letní hornové kurzy patří již zcela jistě k broumovskému letnímu hudebnímu dění, členové tria pořádají v Kutné hoře podobně zaměřenou akci, oblíbenou mezi hráči na akordeon – Mezinárodní hudební festival Kutnohorský týden akordeonu. Vytváří tak komunitu hudebních nadšenců stejně jako my na Broumovsku. Trio vystupuje doma i v zahraničí ve složení Markéta Laštovičková, Marie Čejnová a Michal Karban a posledním velkým úspěchem bylo turné v Brazílii na podzim 2023. Soubor zde odehrál na 30 koncertů a propagoval českou hudbu i kulturu.

 

Program koncertu:

Karl Jenkins: Palladio 
Léon Boëllmann: Gotická suita – I. Introdukce, IV. Toccata 
Edvard Gieg: Peer Gynt – I. Ranní nálada, IV. Ve sluji krále hor 
Antonín Dvořák: Slovanský tanec č. 8 g moll – Furiant 
Markéta Laštovičková: Koncertní kus pro tři akordeony 
Carlos Gardel: Por una cabeza 
Ástor Piazzolla: Oblivion 
Ástor Piazzolla: La Muerte del Ángel 
Vladimir Zubitski: Pocta Astoru Piazzollovi 
Markéta Laštovičková: Sambossa 
Ástor Piazzolla: Libertango 

 

Po koncertě budou moci posluchači absolvovat komentovanou prohlídku kostela Panny Marie Pomocné s místním varhaníkem Ladislavem Šikutem. Vstupné na prohlídku bude 100 Kč a poplatek bude možné uhradit v hotovosti přímo na místě.

 

Ohlédnutí za koncertem Filharmonie Hradec Králové / 29. 6. 2024

Slavnostními tóny Sukovy Meditace na staročeský chorál Svatý Václave byl zahájen sobotní, letním horkem doprovázený koncert Filharmonie Hradec Králové v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha. Více než třicet filharmoniků pod vedením polského dirigenta Jana Miłosze Zarzyckého předvedlo také skladbu Carmina lucemburgiana rezidenční skladatelky festivalu Sylvie Bodorové (která si ji přijela do Broumova osobně vyslechnout), a také díla Wolfganga Amadea Mozarta a závěrečnou Českou Suitu Antonína Dvořáka. Koncert svými úvodními slovy doprovodili umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová, starosta města Broumov Arnold Vodochodský, děkan broumovské farnosti Martin Lanži, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska Jan Školník a poslanec Parlamentu ČR a náměstek hejtmana KHK Pavel Bělobrádek.

 

19. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se v roce 2024 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou Alukov, Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 19. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura, Senioři
Články a komentáře
08.01.2025

OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat. 

Podívejte se na náš nový dokument,  kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu. 

Dokument najdete ZDE.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.01.2025

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025