<p>PRAHA: Před dvaceti lety studenti Akademie výtvarných umění v Praze iniciovali sérii změn, které vyvrcholily volbou Milana Knížáka na post rektora. Nadějný proces obrody však po několika letech zamrzl… Těmito slovy je uvozen Otevřený dopis signatářů, jejichž jména najdete na konci textu.</p> <p>U příležitosti výročí 17. listopadu se zamysleli nad současným stavem Akademie výtvarných umění v Praze.</p> <p>Jako vážný problém vnímají signatáři výběrová řízení (konkurzy) na místa vedoucích pedagogů, a v dopise také vyzvali k uspořádání sympozia za účasti všech členů akademické obce a dalších odborníků, věnované smyslu a dalšímu směřování AVU. </p> <p>Na základě písemného vyjádření i osobních setkání s budoucím rektorem Jiřím T. Kotalíkem se jim podařilo iniciovat „veřejné setkání akademické obce AVU“, které se uskuteční koncem února. V současné době připravují přesný scénář..</p> <p>Signatáři souhlasí s výzvou J. T. Kotalíka k vnímání celé situace bez zbytečně vyhrocených reakcí, na úrovni vzájemné otevřenosti a respektu. Jejich výzva není namířena proti někomu konkrétnímu, usilují o dialog celé školy za účasti odborné veřejnosti. </p> <p>Zajímá-li vás tato problematika, sledujte www.pro-avu.cz a nahrubypyteljemnazaplata-avu.mypage.cz/. </p> <p>Autoři otevřeného dopisu: </p> <p>Dominik Lang, absolvent a zaměstnanec AVU</p> <p>Tomáš Uhnák, student AVU, předseda studentské komory AS AVU</p> <p>Václav Magid, zaměstnanec VVP AVU</p> <p>Marek Meduna, absolvent AVU</p> <p>Vasil Artamonov, doktorand AVU</p> <p>Matyáš Chochola, student AVU</p> <p>Barbora Kleinhamplová, studentka AVU</p> <p>Jan Pfeiffer, student AVU</p> <p>Pavel Sterec, student AVU</p> <p>Otevřený dopis najdete zde
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.