středa
22. května 2024
svátek slaví Emil
Plakát k představení
© Zdroj: www.zusmalenovice.cz(Ne)skutečný příběh. Zlínská ZUŠ připravila mimořádný projekt, muzikál známého autora

ZLÍN: V těchto dnech vrcholí přípravy muzikálu z autorského pera známého zlínského hudebníka, skladatele a pedagoga Miroslava Hromádky. Muzikál s názvem (Ne)skutečný příběh uvede na několika místech kraje Základní umělecká škola Zlín – Malenovice. Hudební, taneční i výtvarnou složku zajišťuje více než čtyřicet dětí a pedagogů. Premiéra bude 17. 5. ve Vizovicích.

 

17.05.2024
Autor článku: 
Veronika Jurčová/ika

Pro školu se jedná o mezioborový projekt, který je svou náročností i rozsahem mimořádný v krajském kontextu. ZUŠ Zlín - Malenovice chce tímto atraktivním způsobem přilákat širokou veřejnost ke kvalitnímu umění. „Autor muzikálu a náš skvělý kolega a pedagog, Miroslav Hromádka, přinesl na scénu původní rockový muzikál, který bravurně ladí s pojetím a estetikou současných velkých hudebně prokomponovaných děl. Dějovou linku tvoří příběh čtyř mladých lidí, kteří zažijí na letní brigádě zajímavé okamžiky,“ přiblížil dějovou linku projektu ředitel školy Ivan Dřínovský.

Projekt se může pochlubit zapojením talentovaných žáků pěveckého oddělení a literárně dramatického oboru, přičemž v představení vystoupí 25 zpěváků-herců. K tomu se přidá dokonce orchestr ze 13 žáků a pěti učitelů, což zajistí nezapomenutelný hudební zážitek. „Za vizuální stránkou představení stojí výtvarnice Jana Gabrhelíková, která ve spolupráci s mladými výtvarníky školy vytvořila působivou videoprojekci. Režii má na starosti divadelník Patrik Francl a choreografii připravuje Hana Madecká. Dirigentské taktovky se ujme Pavol Lieskovský,“ představuje Ivan Dřínovský tvůrčí tým.

Jedná se o třetí podobný počin, který má škola na svém kontě. Premiéra aktuálního muzikálu se odehraje v Kulturním centru Vizovice 17. 5. 2024, s následnými představeními v Sokolovně Malenovicích 24. 5. 2024, v divadle Hvozdná 14. 6. 2024 a v Besedě Otrokovice 18. 6. 2024. „Nenechte si ujít jedinečný kulturní zážitek, který spojuje talent, vášeň a kreativitu mladých umělců z našeho regionu,“ zve za celý organizační tým ředitel školy.

Bližší informace o představení a prodeji vstupenek: www.zusmalenovice.cz

Mohlo by vás také zajímat...

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 52. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2024.


 
 
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024