neděle
12. ledna 2025
svátek slaví Pravoslav
Plakát k úvodní výstavě
© Zdroj: http://www.nrpraha.cz/program/



Nenechte si v Praze ujít letní novoměstské výstavy

PRAHA: V prostoru vyhlídkové věže Novoměstské radnice, na jejíž ochoz vede 221 schodů, se nachází třípatrová výstavní galerie, ve které se konají od jara do podzimu výstavy a vstupné je v rámci výstupu na věž. Od 22. 6. do 30. 7. zde představí Sdružení českých umělců grafiků Hollar nejen grafická díla, kresebné a další práce na papíře, ale i prostorové objekty či velkoformátová díla a práce intermediálního charakteru. Název výstavy Nekonečný prostor: dojem nebo realita? odkazuje na dříve prezentovaná témata týkající se pojmů prostoru, jeho reálného nebo nereálného vnímání, iluzí z prostoru, paradoxu nekonečnosti a pobytu v něm. A jaké výstavy budou následovat?

Autor článku: 
Petra Baďurová/ika

Následovat budou od 4. 8. do 3. 9. Perspektivy. Perspektiva: Hledisko. Stanovisko. Pohled do dálky. Vyhlídky do budoucnosti. Úhel pohledu. Tím vším a mnohým dalším může perspektiva být. Společná výstava šesti mladých umělkyň (Lenky Krkavcové, Lenky Lormanové, Elišky Astlové, Pavly Šebkové, Veroniky Zívalové a Hany Šmidrkalové), jejichž cesty se protly v ateliéru Art & Design Institutu pod vedením doc. ak. mal. Romana Franty a které každému, kdo by měl chuť se dívat, chtějí nabídnout svou vlastní vizuální perspektivu. Autorky k divákovi promlouvají každá svým vlastním výtvarným jazykem, a ať už mu předkládají pohled na lidské tělo, interiér, vodní hladinu, slunce či krajinu, spojuje je hravá barevnost i hledání nových úhlů pohledu na svět.

Těsně pod ochozem věže v bývalém Bytě věžníka se nachází stálá expozice historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Expozice Historie Nového Města a Praha panoramatická představuje i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu.

A kdo nemá rád schodiště, může si prohlédnout v pokladně věže v přízemí, a navíc zcela zdarma, putovní výstavu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2. Představuje málo známou a opomíjenou kapitolu z historie Vinohrad a na Novoměstskou radnici se vrátila po sedmi letech v r. 2021.  Židovská obec na pražských Vinohradech patřila k největším v Československu a je spojena s mnoha významnými a zajímavými osobnostmi. Autorem projektu, je dokumentarista Martin Šmok.

Na Novoměstské radnici se nachází však další galerijní prostory. Ve 2. patře můžete navštívit známou a oblíbenou Neviditelnou výstavu, která se snaží návštěvníkům ukázat svět nevidomých lidí, jaký je život bez smyslu, díky kterému získává člověk nejvíce informací, a to bez zraku. Nezapomenutelná hodina v naprosté tmě s nevidomým průvodcem.

A při vstupu do nádvoří radnice z Vodičkovy ulice se po celý rok konají další výstavy v Galerii v přízemí.

V současné době se tu až do 30. 6. v rámci programu jubilejního 25. ročníku Světového romského festivalu Khamoro, který je jedním z největších a nejuznávanějších profesionálních festivalů romské kultury a umění na celém světě, se letos představuje významný bosenský výtvarník Mersud Selman. „Dítě války“, jak sám o sobě tento mladý umělec říká, vyrůstal v chudé romské čtvrti. I právě proto jsou jeho obrazy a performance emočně velmi působivé a divákům se dostávají až na dřeň. Výstava obsahuje 20 velkoformátových olejových maleb (portrétů) a video projekci s názvem Neplivej mi do tváře / Do not spit in my face, která obsahuje rozhovor autora s lidmi, kteří hrají významnou roli v jeho životě.

Od 3.  8. do 1. 9. se přijďte podívat na společnou výstavu Nového sdružení pražských umělců, spolku založeného v roce 1992 Jiřím Načeradským, v obrazech, grafikách, fotografiích i plastikách, nabízí díla zastupující řadu stylů moderního, klasického i poněkud netradičního umění. Cílem expozice SPOLU II je, jako vždy, kromě seznámení odborné i laické veřejnosti s tvorbou členů sdružení, i obohacení kulturní nabídky v Praze.

Po prázdninách se s létem Novoměstská radnice rozloučí výstavou Libora Kalába – Dosud neprozkoumané. Konat se bude od 6. do 20. 9. Malíř a pedagog L. Kaláb je dlouholetým členem boxerského spolku Palaestra, který v průřezu generací sdružuje mnoho osobností současné výtvarné scény. Jeho výstava obrazů a kreseb je projekcí malířské tvorby odkazující na symbolistické a mystické tendence v umění a je zároveň hledáním adekvátního vyjádření faustovské cesty k ukrytým pravdám a pramenům. Autor se snaží vést diváka pomocí skrytých a záhadných symbolů ke svému pochopení hermetismu v současné době. Zároveň je logicky ovlivněn nejen dramatickými ději kolem nás a svojí pedagogickou činností na VŠUP, ale i dlouholetým působením ve spolku Palaestra. Autorova pozoruhodná tvorba je odrazem prolnutí jeho osobního rozvoje v umění a ve sportu.

Výstavy na Novoměstské radnici jsou otevřeny denně, kromě pondělí, od 10 do 18 hodin a během zářijových Dnů evropského dědictví v pondělí a až do osmi večer. Navíc si během EHD užijete i slevu na vstupném.

Informace o dalších výstavách a všech ostatních kulturních akcích, které se v prostorách této překrásné pražské národní kulturní památky konají, naleznete na https://www.nrpraha.cz/program/

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025