ČESKÉ BUDĚJOVICE: Každoroční klání v performativní poezii neboli slam poetry proběhne 31. října ve Studentském klubu Kampa. Vítěze, který bude Jihočeský kraj reprezentovat na celorepublikovém finále, vyberou diváci. Vystoupí deset soutěžících, ale vítěz může být jeden.
Slam poetry přezdívané často jako špinavá sestra poezie, je žánr vzniknuvší v osmdesátých letech ve Spojených státech. Zedník Marc Smith měl tehdy dojem, že klasická autorská čtení jsou nudná, a tak vrazil publiku do rukou bodovací sady. Ten básník, který je před mikrofonem oslnil nejvíc, získal nejvíc bodů a stal se vítězem večera.
Uteklo čtyřicet let a na světě je regulérní soutěžní disciplína kombinující poezii a sport. Tohoto kulturně-sportovního hybrida v tuto chvíli definují tři pravidla. Vystupující nesmí používat rekvizity, jejich výstupy musí být autorské a texty nesmí přesahovat tři minuty. Pokud všechna pravidla dodrží a divákům se budou líbit nejvíc, postoupí z krajských kol na celorepublikové finále, kde se budou rvát s ostatními vítězi krajských exhibic o titul mistra republiky a třicet tisíc korun.
Přesně to se stalo v roce 2017 Filipovi Korytovi alias Dr. Filipitchovi. Byl to právě celorepublikový šampionát ve slam poetry, který nastartoval jeho dráhu profesionálního umělce. Filipitch se chytil svojí šance a do dnešních dnů patří k největším celebritám žánru. Právě on také kvalifikaci v Českých Budějovicích bude moderovat – stejně jako později celorepublikové finále.
Na podiu uvidí diváci v onen osudný večer také Šimona Felendu, budějovického rodáka a finalistu MČR z roku 2019. Tento vystudovaný novinář a bohemista v současnosti patří k elitním interpretům slam poetry a jeho cesta umělce nezačala nikde jinde než na kvalifikaci na mistrovství republiky ve slam poetry.
Všem vřele doporučujeme přijďte navštívit 31. října Studentský klub Kampa a zažijte neopakovatelnou atmosféru, kterou umí vytvořit pouze SLAM POETRY!
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.