KARVINÁ: Největší leporelo světa v Karviné aneb výstava Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí Pod názvem Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí se skrývá největší leporelo světa, komiks o rozměrech 2 x 70 metrů, který vznikl převedením knihy „Dějiny českého národa“ do výstavních panelů. Ve skutečnosti se jedná o 10 x zvětšenou knihu. Její autorka Lucie Seifertová sklidila obdiv čtenářů i uznání odborníků (toto dílo bylo oceněno cenou Magnesia Litera za nejlepší dětskou knihu roku 2003, Zlatou stuhou za nejlepší populárně naučnou knihu pro mládež a Zlatou pečetí za nejlepší polygrafický počin roku 2003).
Ve výstavním leporelu se před návštěvníkem plynule odehrávají příběhy z české historie od pravěku až po současnost, lze jím „procházet“ a sledovat jednotlivé dějinné události. Výstava zahájila svou pouť v Národním muzeu (září 2004 – únor 2005) a od té doby se zastavila na mnoha místech naší vlasti, ve francouzské a anglické mutaci pak i v zahraničí.
Aktuálně je jedním z propagačních prvků předsednictví České republiky Evropské unii (oficiálně je jako propagace ČR v tomto postavení využita v New Yorku, Česká televize z ní připravuje animovaný seriál).
Bez nadsázky lze říci, že kniha i leporela si při svém putování po českých zemích i po světě získává srdce všech věkových kategorií. Kniha i výstava jsou shodně členěny a mají stejnou grafickou úpravu. Obě jsou určeny dětem i dospělým, těm, co nedávali ve škole pozor (dovědí se překvapivé informace z naší historie), i těm, co pozor dávali (ty zase pobaví).
Výstava ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Karviné slavnostně zahájí v úterý 27. ledna 2009 v 10 hodin. Součástí vernisáže bude beseda s autorkou leporela Lucií Seifertovou. Výstava potrvá do 3. května 2009.
Kniha je na rubu doplněna stručným textem a souvislou řadou podrobnějších informací, zajímavostí a chronologických tabulek. Zájemci si ji budou moci v průběhu výstavy koupit. Kromě obřího leporela, základu výstavy, budou v prodeji i další knihy Lucie Seifertové. V nich do podoby prostorových skládaček a komiksu převedla řadu známých i méně známých českých pověstí a nabízí je čtenářům nejen v češtině, ale v mnoha jazykových mutacích (v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině, ale například také v japonštině).
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.