středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada



Největší leporelo světa

KARVINÁ: Největší leporelo světa v Karviné aneb výstava Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí Pod názvem Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí se skrývá největší leporelo světa, komiks o rozměrech 2 x 70 metrů, který vznikl převedením knihy „Dějiny českého národa“ do výstavních panelů. Ve skutečnosti se jedná o 10 x zvětšenou knihu. Její autorka Lucie Seifertová sklidila obdiv čtenářů i uznání odborníků (toto dílo bylo oceněno cenou Magnesia Litera za nejlepší dětskou knihu roku 2003, Zlatou stuhou za nejlepší populárně naučnou knihu pro mládež a Zlatou pečetí za nejlepší polygrafický počin roku 2003).

Ve výstavním leporelu se před návštěvníkem plynule odehrávají příběhy z české historie od pravěku až po současnost, lze jím „procházet“ a sledovat jednotlivé dějinné události. Výstava zahájila svou pouť v Národním muzeu (září 2004 – únor 2005) a od té doby se zastavila na mnoha místech naší vlasti, ve francouzské a anglické mutaci pak i v zahraničí.

Aktuálně je jedním z propagačních prvků předsednictví České republiky Evropské unii (oficiálně je jako propagace ČR v tomto postavení využita v New Yorku, Česká televize z ní připravuje animovaný seriál).

Bez nadsázky lze říci, že kniha i leporela si při svém putování po českých zemích i po světě získává srdce všech věkových kategorií. Kniha i výstava jsou shodně členěny a mají stejnou grafickou úpravu. Obě jsou určeny dětem i dospělým, těm, co nedávali ve škole pozor (dovědí se překvapivé informace z naší historie), i těm, co pozor dávali (ty zase pobaví).

Výstava ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Karviné slavnostně zahájí v úterý 27. ledna 2009 v 10 hodin. Součástí vernisáže bude beseda s autorkou leporela Lucií Seifertovou. Výstava potrvá do 3. května 2009.

Kniha je na rubu doplněna stručným textem a souvislou řadou podrobnějších informací, zajímavostí a chronologických tabulek. Zájemci si ji budou moci v průběhu výstavy koupit. Kromě obřího leporela, základu výstavy, budou v prodeji i další knihy Lucie Seifertové. V nich do podoby prostorových skládaček a komiksu převedla řadu známých i méně známých českých pověstí a nabízí je čtenářům nejen v češtině, ale v mnoha jazykových mutacích (v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině, ale například také v japonštině).

 

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024