neděle
5. února 2023
svátek slaví Dobromila
Logo
© Archiv pořadateleNebuď na nule: K Noci důstojnosti za Dorotu Š. se přidá i Hradec Králové

ČR-HRADEC KRÁLOVÉ: Na otřesný případ zabití klientky Doroty Šandorové, který se stal v lednu 2021 v Domově pro lidi s mentálním postižením v Jindřichově Hradci, chce upozornit i královéhradecká organizace Nebuď na nule. Proto se v pátek 6. ledna od 17 hodin na Pivovarském náměstí přidá k sérii akcí Noc důstojnosti. Cílem jen nejen památku Doroty Šandorové společně připomenout, ale také upozornit na alarmující stav českého sociálního systému.

06.01.2023
17:00
Autor článku: 
Ilona Mach

„Jak my z Nebuď na nule, tak i organizace SKOK do života svou prací usilujeme o to, aby mohli naši klienti žít důstojně, v městě a místě, které znají a mají rádi a byli součástí komunity. Když zemřela v roce 2021 naše klientka Marcela, měla krásný pohřeb, na který přišlo velké množství lidí, kteří ji tu v Hradci Králové měli rádi. Přišel i pan hejtman, protože mu Marcela ráda vařila kávu v našem Bistru. Na krajském úřadu visela černá vlajka. Když zemřela Dorota, bylo v jejím okolí ticho,“ vysvětluje předsedkyně spolku Nebuď na nule Hana Šimáčková.

Hradecká Noc důstojnosti se koná právě pod patronátem organizace Nebuď na nule, který si klade za cíl vzdělávat pracovníky, kteří přichází do přímého kontaktu s lidmi s postižením a kteří klientům pomáhají ve zdravém přístupu k sexuálnímu a partnerskému životu. Další z organizací, které se k Noci důstojnosti připojí je SKOK do života – organizace, která se věnuje klientům s mentálním postižením, a která provozuje také chráněné bydlení nebo sociální podnik Bistro u dvou přátel. Svíčku za Dorotu Š. přijdou zapálit také klienti obou organizací.

„Připojit se ale může každý, komu není zacházení s lidmi s postižením v ústavech lhostejné. Proto máme velkou radost, že naše pozvání přijali také politici Martina Berdychová a Pavel Vrbický, kteří mají za sociální oblast odpovědnost, a jejichž přístupu si velmi vážíme,“ zve na uctění památky Šimáčková.

Věří, že soustavná a profesionální práce s klienty, která vyžaduje individuální přístup, je dlouhodobě přínosnější než udržování lidí s postižením v ústavech, které připomínají spíše nápravná zařízení, a kde je trvalý nedostatek odborného personálu, někteří pečovatelé jsou málo nebo špatně proškolení, jiní jsou v důsledku dlouhodobě náročného povolání unavení nebo vyhořelí, navíc jsou finančně podhodnocení a nemají oporu v náročných situacích, kterým jsou denně vystaveni.

Přijít si připomenout odstrašující případ Dory Š. na Pivovarské náměstí je malým gestem, kterým může dát kdokoliv najevo nesouhlas s tím, co se v lednu 2021 v Jindřichově Hradci stalo, ale také vyslovit se proti dalším možným případům selhání v ústavech sociální péče.

Akce probíhá pod záštitou Veřejného ochránce práv JUDr. Stanislava Křečka.

 

PŘÍPAD DOROTY Š.:

Dorota Šandorová byla noci ze 6. na 7. ledna 2021 zabita pečovatelem sociální služby. Ten ji šel během noční služby údajně uklidnit, místo toho ji ale zalehl, zkroutil jí ruce a plnou silou jí tlačil na hrudník, až upadla do bezvědomí a udusila se. Ráno našli Dorotu s rukama zkroucenýma vysoko za zády, s peřinou přes hlavu a s hlavou zabořenou hluboko do polštáře. Smrt Doroty byla vyústěním dlouhodobého týrání a narušování důstojnosti klientů.

Soud pachatele odsoudil za vraždu, která byla následně překvalifikovaná na usmrcení z nedbalosti. O případu se nikde nepsalo, neobjevil se v kazuistikách jako příklad špatné praxe, do zařízení nepřijela inspekce ani žádná návštěva. Nikdo nedostal pozvánku na Dorotin pohřeb. Městský úřad, její opatrovník, pohřeb uspořádal beze svědků.

 

www.nebudnanule.cz

 

 

Shrnutí celého případu v článku Respektu: https://www.respekt.cz/tydenik/2022/47/kdo-zabil-dorotu-s

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S novým rokem přichází také Místní kultura s formátem podcastu, který je dnes součástí většiny internetových médií. PODCAST MÍSTNÍ KULTURY přináší dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Autorsky ho bude připravovat zkušená rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
05.02.2023

ČR: Masopust, slavnostní období, které začíná po svátku Tří králů, se mimo jiné vyznačuje obdobím hodování, veselí a bujarými zábavami. Na nich byl dostatek příležitostí pro skupinové hrátky.

Celá ČR
Lidová kultura
Co se děje
03.02.2023

LIBOCHOVANY: Pro milovníky starých pověstí mohu nabídnout výpravu na místo, které již je na mapě označeno, ale značené cesty tam nevedou. Odměnou vám může být nezvyklý výhled a na místě si můžete pustit v případě dostatku dat i audiovizuální zpracování pověstí o tomto místě.

Libochovany leží na tak zvané lysecké trati. To je železniční trať z Lysé nad Labem do Děčína. Když vystoupíte v Libochovanech, kde je i krásný opravený ale nepřístupný zámek, je zapotřebí vyndat mapy v mobilní aplikaci. Severovýchodně od obce se tyčí pás zalesněných vrchů a jeden z nich je označen Čerťák.

Dojdete pod něj již zarostlou úvozovou cestou. Je to vrch plný skalnaté suti. Na něj musíte vystoupit vlastní cestou okolo bývalého lomu s velkým převýšením. Výhled na lomy na Deblíku a na Trabicích ale stojí za to. Také Libochovany i se zámkem máte krásně pod sebou, včetně Labe klidně se třpitícím v mírné zákrutě. Není nad to posadit se na některý z kamenů a pustit si audio- vizuální pověst o Čertově drápu, jak se vrchu dříve říkalo.

Naleznete jej na tomto linku na YouTube:

https://youtu.be/Q2iUBjan4fo

Poté se můžete pokusit najít otisky čertových drápů sami, ale pozor, ať nespadnete na dno bývalého lomu! Zelená značka vás pak pohodlně odvede na Kalvárii, kde se tyčí tři kříže, a poté už sestoupíte do Velkých Žernosek, odkud můžete pokračovat vlakem libovolným směrem.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.02.2023

ČR: V polovině ledna vybrala Česká televize pětici interpretů, kteří se přihlásili do letošního ročníku Eurovision Song Contest. Výběr národního zástupce odstartoval přímý přenos na youtubovém profilu soutěže a v iVysílání ČT. Hlasy pro zpěvačky Maellu, Pam Rabbit, Markétu Irglovou, dívčí skupinu Vesna nebo pro písničkáře RODANA mohou fanoušci posílat do půlnoci 6. února.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.02.2023