ČR: Koncem loňského roku jsem připravili anketu, abychom zjistili názor čtenářů na Místní kulturu. Všem, kteří reagovali, chci poděkovat, a také Vám pro zajímavost předložit většinové odpovědi. Zaznamenali jsme poměrně malý ohlas a získali necelých 100 reakcí. Zobecnění by mohlo být na takovém malém vzorku zavádějící, nicméně se o to v některých případech pokusím.
Nejvíce těch, kteří nám poskytli zpětnou vazbu, jeví zájem o Místní kulturu v souvislosti s působením v kulturní organizaci (42 %), na druhém místě je skupina těch, kteří mají osobní zájem (44 %), následují ti, kteří působí ve státní správě a samosprávě (31 %).
Na otázku, která témata respondenty nejvíce zajímají, jsme obdrželi velmi širokou paletu různorodých odpovědí, které potvrzují, že pro čtenáře jsou všeobecné informace z kultury v ČR zajímavé. Články a zprávy rozdělujeme nyní do 16 témat, podle respondentů by jich mohlo být více. Některá zmiňovaná témata sice reflektujeme, ale pro tázané asi nikoli dostatečně.
Hodnocení grafiky webových stránek dopadlo průměrně (hodnoceno jak ve škole) a z odpovědí na otázku „Jak často navštěvujete portál Místní kultury“ vyplynulo, že 26 % respondentů přichází jednou až několikrát týdně a nejvíce pak (54 %) jednou až několikrát měsíčně. Z toho vyplývá, že naše snaha o maximálně možnou aktuálnost je na místě.
Nejvíce navštěvují náš web ženy (76,5 %), což nejspíš souvisí s tím, že žen je více zaměstnaných v oblasti kultury. Může to ovšem také znamenat, že muži jsou méně sdílní.
Nakonec jsem si nechala otázku "Které téma Vám v internetovém časopise Místní kultura chybí." Sama musím sebekritiky konstatovat, že je to moderní alternativní umění, které vyznává nejmladší věková skupina, což bylo v anketě také zmíněno, a odráží se to na věkovém rozložení čtenářů. Nejvíce jich je ve věku 51 - 65 let (43 %) a 36 - 50 let (31 %), 26 - 35 let (11,6 %) Zajímavostí jjistě je, že stejné procento čtenářů (11,6 %) je vě veku 66 let a více.
A jeden respondent napsal, že mu chybí více informací z Olomouce. V tomto případě je to snadno napravitelné, napište nám odkudkoli, podělte se o svoje zkušenosti s ostatními, dejte o sobě vědět prostřednictvím Místní kultury. A nezapomeňte, zprávu můžete na náš web můžete vložit sami. Podmínka je pouze to, aby se týkala kultury.
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.
PLZEŇ: Stylistka Dita Bezděková a psychoterapeutka Helena Skořepová otevírají v Plzni v Prokopově ulici 21 nový prostor pro kulturu a umění. STUDIO 22 bude hostit výstavy, moderovaná setkání se zajímavými lidmi či koncerty. Zahajovací akcí byly 24. 11. Vánoce nanečisto, do 14. 1. 2024 jsou zde vystaveny Portréty z projektu „40krát 40 plus“ fotografky Gabriely Homolové. V budoucnu se návštěvníci mohou těšit mimo jiné na talkshow Pavla Horvátha nebo na setkání s hrabětem Františkem Kinským.