pondělí
18. listopadu 2024
svátek slaví Romana



Národní soutěž muzeí Gloria musaealis 2007

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis vstoupila v roce 2007 do svého šestého ročníku. Její vyhlašovatelé - Ministerstvo kultury ČR a Asociace muzeí a galerií ČR si kladou za cíl upozornit veřejnost na přínos muzeí a galerií k zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně a na špičkové výkony institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví.  Soutěž je vyhlašována ve třech hlavních kategoriích – Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Do VI. ročníku se přihlásilo celkem 50 muzeí a galerií z celé republiky s 71 soutěžními projekty.

O jejich pořadí rozhodovala sedmičlenná porota ve složení Mgr. Pavel Holman, Mgr. Irena Chovančíková (předsedkyně poroty), PhDr. Dagmar Jelínková, Mgr. Hana Klimešová, PhDr. Květa Křížová, PhDr. Pavel Popelka a PhDr. Marcela Stránská.

Vyhlašovatelé na její návrh rozhodli o ocenění soutěžních projektů na prvních třech místech ve všech kategoriích; ve všech kategoriích byly uděleny i zvláštní ceny.

Nejvyšším oceněním v každé kategorii je Cena Gloria musaealis, která se skládá z trofeje, diplomu a finančního ocenění ve výši 70 000 Kč. Soutěžící, kteří se umístili na druhých a třetích místech, a ti, kterým byla udělena zvláštní cena, získají certifikát.

Zvláštní kategorií je Cena Českého výboru ICOM udělovaná projektům, které významně přispěly k mezinárodní spolupráci, rozvoji edukační činnosti muzeí či zpřístupnění kulturního dědictví handicapovaným občanům.

Český výbor ICOM ve složení PhDr. Michal Beneš, PhDr. Růžena Gregorová, Mgr. René Klimeš, PhDr. Zuzana Strnadová a Ing. Vlastimil Vykydal udělil toto ocenění jednomu z 71 projektů přihlášených do hlavních kategorií soutěže.

Čestný výbor soutěže tvoří přední osobnosti našich kulturních, vědeckých, církevních a společenských institucí; jmenovitě prof. PhDr. Václav Cejpek, rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně; MUDr. Milena Černá, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové; PhDr. Eva Dittertová, předsedkyně Asociace muzeí a galerií České republiky; prof. PhDr. Petr Fiala, rektor Masarykovy univerzity v Brně; Mgr. Václav Jehlička, ministr kultury České republiky; prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc., děkan Filozofické fakulty Slezské univerzity v Opavě; Ing. Stanislav Juránek, hejtman Jihomoravského kraje; Ing. Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu; hrabě Hugo Mensdorff–Pouilly, rada-vyslanec Suverénního řádu maltézských rytířů; Petr Skokan, hejtman Libereckého kraje; MUDr. Přemysl Sobotka, předseda Parlamentu České republiky; PhDr. Michal Stehlík, PhD., děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy; PhDr. Zuzana Strnadová, předsedkyně Českého výboru ICOM; kardinál Miloslav Vlk, arcibiskup pražský, metropolita a primas český a Mgr. Tomáš Wiesner, ředitel odboru ochrany movitého kulturního dědictví Ministerstva kultury ČR.

Čestný výbor soutěže navrhl vyhlašovatelům udělení zvláštní ceny jednomu z projektů. Vyhlašovatelé se rozhodli zároveň vydat Výroční zprávu VI. ročníku soutěže, která zahrnuje všechny projekty přihlášené do soutěže, a ocenit tak jejich význam pro rozvoj oboru muzejnictví. Výroční zpráva je dostupná od 15. května 2008 na sekretariátu soutěže.

Logo, které soutěž doprovází na propagačních materiálech, vytvořila akad. mal. Lucie Seifertová. Autorkou trofeje, která byla předána vítězům ve všech kategoriích, je Pavlína Čepičková-Šůsová. Autorem grafického designu diplomů a výroční zprávy je Martin Pálka.

 Slavnostní akt vyhlášení proběhl ve čtvrtek 15. května 2008 od 17.00 h v Pantheonu hlavní budovy Národního muzea na Václavském náměstí, tedy v den, který předchází celosvětově uznávanému Mezinárodnímu dni muzeí (18. května).

Kontakt: Sekretariát soutěže Gloria musaealis Asociace muzeí a galerií České republiky,

Jindřišská 901/5, II. schodiště, 110 00 Praha 1

Mohlo by vás také zajímat...

Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,

v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Nepřehlédněte
18.11.2024

PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.

Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Ostatní, Památky
Co se děje
18.11.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Články a komentáře
13.11.2024

ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V  druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.

Celá ČR, Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.11.2024