ČESKÁ TŘEBOVÁ: 15. ročník národní přehlídky seniorského divadla se odehraje v České Třebové o víkendu 8.-10. listopadu 2024. Přehlídku pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha.
Národní přehlídka seniorského divadla je koncipována jako bienále, příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce divadelních souborů a skupin (i jednotlivců), jejichž herecký kolektiv je nejméně z 50 % složen z osob starších 60 let. (Věkové omezení se vztahuje pouze na účinkující, netýká se autorů, režisérů, scénografů a dalších odborných funkcí, netýká se ani technických a jiných obslužných pracovníků.) Přehlídka je otevřena všem divadelním druhům, žánrům, nejrůznějším divadelním postupům, stylům a poetikám, jakož i příbuzným druhům scénického umění. Z přehlídky může lektorský sbor doporučovat inscenace k výběru do programu Jiráskova Hronova, festivalu amatérského divadla.
Letos provázel vyhlášení národní přehlídky seniorského divadla enormní zájem, přihlášeno bylo historicky nejvíce inscenací – sedmnáct (a dvě přibyly po uzávěrce). Odborná rada vybrala devět z nich, které budou nabídnuty divákům v průběhu víkendu 8.-10. listopadu 2024 ve třech prostorách – v malém sále Kulturního centra, ve velkém sále tamtéž a na nedaleké Malé scéně. Kromě různorodosti žánrové dochází tentokrát i k rozrůzněnosti druhové – uvidíme nejen divadlo klasické činoherní, ale také hudební, loutkové a multimediální. Žánrově je letošní program NP seniorského divadla těžko definovatelný, komedie se prostupují s dramatem, velmi často jde o tragikomedie.
Pozoruhodná je letos rozrůzněnost tematická. Přirozeně převažují tituly zachycující v různých podobách a s různou mírou lehkosti problémy stárnutí a stáří. Sem patří Casanova na duchcovském zámku Karla Gassauera v režii Karly Vázlerové a v podání děčínského Čapka, také Se starci na chmelu…, které podle scénáře Dušana Sedláka pro DS VICENA Ústí nad Orlicí upravil Saša Gregar. Tématem je také smrt – v červenokosteleckém dialogu Don Q. a děvka nebeská Vlastimila Klepáčka (pardon – Patriciuse Chiccomolina), Poslední Ráj Stáni Kočvarové a ŽAS Homole či Vichřice v domě č. 11, vzešlá ze spolupráce olomouckého Studia SEN s profesionálními režiséry Petrem Erbesem a Borisem Jedinákem. Dvakrát se objeví kusy řešící významné morální dilema – Kyanid o páté Pavla Kohouta, debutujícího režiséra Lukáše Frydrycha a DS Vojan Desná – Mladá Haluz, a autorský Kandidát režiséra Ladislava Vrchovského a členů DS Viktorka Holešov. Absurditu života postihuje Hladovění, složené Vladimírou Dvořákovou z povídek a básní Daniila Charmse, v interpretaci ostravského Seniorského divadelního studia (Ateliéru pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském). A Modlitba svitavského souboru Thea a scenáristy a režiséra Matěje Šefrny je groteskním podobenstvím o světě ovládaném IA.
Rozpravy o viděném jsou koncipovány jako dialog mezi zúčastněnými soubory, své postřehy si budou sdělovat účastníci přehlídky navzájem. Odborný dohled nad rozpravami pak zastanou lektoři Jaroslav Kodeš, Kateřina Prouzová a Milan Strotzer.
O blaho souborů se budou starat zaměstnanci Kulturního centra Česká Třebová v čele s ředitelem Josefem Janem Kopeckým a produkční Simonou Podzimkovou. NIPOS-ARTAMA na místě zastupuje Petra Richter Kohutová.
Informace o letošní NP seniorského divadla v České Třebové najdete na webu NIPOS (https://www.nipos.cz/artama-do-sd/), o jejím programu také na přiloženém plakátu. Informace postupně přibývají na facebookových profilech Senioři nejen sobě – NP seniorského divadla Česká Třebová 2024 (https://www.facebook.com/profile.php?id=61567749996985) a FB Kulturního centra Česká Třebová (https://www.facebook.com/kulturni.centrum.trebova).
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce