neděle
14. srpna 2022
svátek slaví Alan
Logo
© Archiv pořadateleNÁRODNÍ GALERIE PRAHA VYHLAŠUJE VÍTĚZE OTEVŘENÉ SOUTĚŽE K ÚČASTI NA 18. BIENÁLE ARCHITEKTURY V BENÁTKÁCH 2023

ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.

Autor článku: 
Eva Sochorová

Mezinárodní bienále architektury v Benátkách je největší a nejprestižnější přehlídkou současné architektury a aktuálních architektonických tendencí. Národní galerie Praha je garantem české reprezentace na této mezinárodní přehlídce. Vybrané řešení se zabývá jednou z klíčových otázek současnosti – mohou mladí architekti a architektky pracující v prekarizovaných podmínkách stavět lepší svět? Koncept je postaven na jedinečné myšlence a výzkumu profesních podmínek zaměstnávání mladých architektů a architektek v českém i mezinárodním kontextu. Aktuální nestandardní situace, kdy je Český a Slovenský pavilon uzavřen, umožňuje autorům nalézt nové inovativní digitální a prostorové řešení nezatížené minulostí.

„Hledali jsme nejvhodnější koncept na téma laboratoř budoucnosti, které obstojí na mezinárodním poli. Naším cílem je dostat Českou republiku zpátky na mapu architektury. Toxicita profesního prostředí architektury takovým tématem bezpochyby je. Do poroty byli přizváni zástupci všech důležitých oblastí – představitelé zahraničních institucí, kurátoři a kurátorky, pedagogové, členem poroty je děkan, architekt a umělecký kritik. Výsledek je konsenzem širokého spektra pohledů na disciplínu s přesahem do současného umění,“ říká Alicja Knast, generální ředitelka Národní galerie Praha.

Porota jednomyslně rozhodla o vítězném projektu s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti) od mladých kurátorek a architektek Karolíny Pláškové a Elišky Pomyjové a motion designera a pedagoga UMPRUM Jana Netušila.

„Nemůžeme navrhnout lepší svět v toxickém prostředí, to je centrálním tématem vítězného příspěvku,” konstatovala porota. Problémy pracovních podmínek, prekarizace, a vykořisťování jsou klíčovými pro disciplínu architektury. Věříme, že tento projekt pomůže razit cestu ke spravedlivější architektuře a sociálně rovnější profesi. Existuje propojení mezí tím, co stavíme a jakým způsobem stavíme? Pokud mají architekti pracovat eticky a vytvářet lepší budoucnost, nemohou fungovat v toxické kultuře profesního prostředí.”

Komisařka české reprezentace Helena Huber-Doudová dodává: Koncept výstavy spočívá na již uskutečněném a publikovaném výzkumu pracovních podmínek mladých architektů a architektek v ČR. Reference autorského týmu, výstavy Drazí architekti a Pře(d)stav si Prahu, nás přiměly vložit důvěru do rukou vítězného týmu. Již uskutečněný výzkum českého prostředí vyšel v časopisu ERA 21 s názvem Podhoubí architektury a je dostupný online.”

Vítězný projekt navrhuje ”laboratoř pro kolektivní přemýšlení a sdílení know-how”. Sestává z digitálního hubu/kiosku před českým pavilonem v Giardini, který může fungovat i jako podium pro setkávání a diskuse s řadou mezinárodních hostů. Ve výstavním prostoru v Arsenale bude zrekonstruováno 1:1 imerzivní, znepokojující prostředí architektonické kanceláře s napojením na online prostředí. Webová stránka poskytne vizualizace dat a bude sloužit jako fórum pro veřejnost. Publikace shrne mezinárodní výzkum k danému tématu.

Národní účast České republiky na bienále se uskuteční za podpory Ministerstva kultury.

 

 

Porota:

MINISTERSTVO KULTURY ČR

Zuzana Jandlová, vedoucí Oddělení bilaterálních vztahů Ministerstva kultury ČR

 

NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE

Helena Huber-Doudová, komisařka české reprezentace pro 18. benátské bienále v roce 2023 a kurátorka Sbírky architektury
Radka Neumannová, ředitelka Sekce strategie a plánování


EXTERNÍ ČLENOVÉ
Andreas Ruby, ředitel Swiss Architecture Museum v Basileji

Eva Franch i Gilabert, kurátorka a pedagožka Princeton University School of Architecture

Osamu Okamura, architekt a děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci 

Marek Pokorný, ředitel Galerie Plato, Ostrava
Marcin Szczelina, architekt, kurátor a publicista

Yvette Vašourková, architektka, teoretička a pedagožka (CCEA MOBA)

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Knihovna NIPOS se v termínu 24.–29. července 2022 zúčastnila celosvětové konference IAML (International Assosiation of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), která se po 31 letech konala opět v Praze. Prezentovali jsme zde ve dvou posterových sekcích nejen hudební fond, který je součástí Knihovny NIPOS, ale rovněž celou naši instituci společně se statistikou, amatérským uměním a dalšími aktivitami.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Sosone je moderní značka nábytku, která kombinuje nadčasový design s nejlepšími estetickými tradicemi města Zlína. Po více než 20 letech působení na trhu jsme se rozhodli zahájit novou etapu své činnosti. Spojili dlouholeté zkušenosti s výrobou nábytku na míru se znalostmi mladých designérů a nyní hrdě představujeme nejnovější kolekci unikátních štokrlat – připravenou v duchu zero-waste z recyklovaných materiálů.

Zlínský kraj
Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

OSTROV U BOHDANČE: Kroje jsou specifickým výrazem místní kultury, udrželi jsme si k nim dodnes vřelý vztah a někteří je při příležitosti rozmanitých slavností stále s hrdostí oblékají. Také proto nás zaujala zpráva o nově otevřeném Muzeu Ostrov lidových krojů (MOLK), které disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Unikátní expozice je navíc úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí naší země. Že se jedná o opravdu mimořádnou záležitost, dokládá i ocenění v letošním jubilejním 20. ročníku prestižní soutěže Glorea musaealis, kterou pořádá každoročně Asociace muzeí a galerií − v kategorii „Muzejní počin roku 2021“ se muzeum umístilo na vynikajícím druhém místě. O rozhovor jsme požádali ředitele MOLK Jana Mičánka, duší historika, jinak lesního inženýra, aby nám svůj krásný, ale nákladný projekt blíže představil. V případě tohoto místního patriota a podnikatele se nejedná o jediný příspěvek k lokální kultuře…

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Senioři, Památky
Články a komentáře
10.08.2022