CHEB: Radnice zřídila Nadační fond Historický Cheb, jehož hlavním posláním je oprava městských památek. Podnětem k jeho založení se stal dar čestného občana města Cheb Antona Harta ve výši 5 tisíc euro.
Město určilo čtyři priority – Kulturní centrum Františkán, poutní místo Maria Loreta, chebský hrad a věže kostela sv. Mikuláše.
V letošním roce má být zahájena rekonstrukce právě na kostele sv. Mikuláše - věže mají získat podobu, kterou měly před zničením v závěru 2. světové války. Práce si vyžádají podle studie kolem 8,5 milionů Kč. Jeden milion Kč se podařilo nadačnímu fondu získat v závěru minulého roku ze státního rozpočtu, při tzv. "porcování medvěda" v Parlamentu ČR. Veřejná sbírka vynesla cca 2,5 milionu Kč, 4 miliony vložilo v dřívějších letech město Cheb a nyní opět přispěje – tentokráte 1 milionem Kč.
Další památkou, která čeká na opravu je křížová cesta k poutnímu místu Maria Lorety ve Starém Hroznatově (místní část Chebu). Studie zahrnuje obnovu jednotlivých zastavení (z původních 30 jich má být obnoveno 29) i opravu povrchu cesty v délce 4 km. Podobný projekt má i Waldsasse v sousedním Německu. Opravy na naší straně si vyžádají kolem 47 milionů Kč, na německé straně, kde je křížová cesta lépe udržovaná, pouze cca 100 tisíc eur. Zrcadlový projekt má větší šanci získat další potřebné finance z evropských fondů.
Eva Veselá
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.