středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Plakát
© Archiv pořadateleNad Prahou půlměsíc – 14. ročník festivalu kultur Blízkého východu

PRAHA-PLZEŇ: Název festivalu inspirovala sbírka milostných veršů a vyznání Praze básníka Charifa Bahbouha. Letošní program plný divadla, literatury, hudby a tance, setkání se zajímavými hosty a hostkami… Bude patřit především ženám. Autorkám, herečkám, režisérkám, tvůrkyním, intelektuálkám, novinářkám, hrdinkám… Žijeme totiž v závratné době. Po celém světě čím dál víc sílí hlasy žen. Žen toužících po rovnoprávnosti, svobodě, lásce, životu v míru a bezpečí, radostné tvorbě, respektu, porozumění… Pojďme tyto hlasy vyslyšet! Ženy a ženství budeme skloňovat v různých podobách. Prostřednictvím písní či ladných tanečních pohybů, divadelních her a scénických čtení autorů a autorek ze Sýrie či Íránu, najdeme je v současných emirátských povídkách…Čeká vás zkrátka pět nevšedních festivalových dnů nabitých originálním, přitažlivým a maximálně živým programem. Těšíme se na setkání s vámi!

od 23.11.2022 do 29.11.2022
Autor článku: 
Lucie Němečková, ředitelka festivalu

Pořadatelé upozorňují na programovou změnu, a to v souvislosti s napjatou situací v Iránu, odkud bohužel nebude moci přijet Narges Hashempour.

"Věříme nicméně, že ji budeme moci brzy přivitat už v lepších časech! Místo setkaní s Narges vás čeká v neděli 27. 11. v 19.30, po dramatické smršti studentů íránistiky Svítání mezi řádky od 18.00, hodinova nonverbalni performance s názvem Šáhbánů-náme v režii Soroushe Sanaeinezhada, která vychází ze známého perského národního eposu a zároveň je reakcí na revoluční dění, jehož jsme od září tohoto roku v Íránu svědky."

 

Festival pořádá: Komba, z.s.

S podporou grantů Hlavního města Prahy a Státního fondu kultury

Spolupráce: Arabská skupina velvyslanectví akreditovaných v ČR (Maroko, Kuvajt, Jemen, Palestina, Saudská Arábie), Městská knihovna v Praze, nakladatelství Dar Ibn Rushd, Katedra Blízkého východu FF UK, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje a Plzeňský kraj

Za celý festivalový tým Nad Prahou půlměsíc

Lucie Němečková, ředitelka festivalu

http://www.nadprahoupulmesic.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku roku 1901, přesně 22. ledna, se narodil ve Vysokém Mýtě Ota Vohryzek. Tatínek Max byl vysoké a mohutné postavy, maminka Hermína drobná, okatá a velmi půvabná. Na kraji města společnou silou provozovali obchod s železem a sedlačili. O dva roky později se narodila ještě mladší Anna. A celá rodina spokojeně žila v přízemním domě s průjezdem do dvora, na který navazovala dlouhá zahrada s ovocnými stromy.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
07.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022