KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj plánuje podpořit kulturní život v regionu a opravy památek, včetně historických varhan, téměř 23 miliony korun. Speciálním programem vyhlášeným pro tento rok je podpora aktivit spojených s kandidaturou Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028 (EHMK 2028). Vyhlášení dotačních programů již schválila rada a 12. září je projednají zastupitelé.
„Krajské dotační programy jsou naší nejpřímější cestou, jak podpořit kulturu v regionu, a to například festivaly, koncerty a výstavy. Je to také způsob, jak udržet lidová řemesla a zvyky a také pomoci s obnovou památek, které jsou finančně velmi náročné. Letos plánujeme vyčlenit z krajského rozpočtu částku 22,7 milionu korun, která však není konečná a může se ještě změnit. Uděláme však maximum pro to, abychom ji minimálně zachovali,“ uvedla náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Martina Berdychová. V roce 2021 vyplatil kraj na podporu kultury 24,4 milionu korun.
Kraj plánuje vypsat devět dotačních titulů pro oblast kultury a památkové péče, o které bude možné žádat od 17. října do 21. listopadu 2022.
Dotační titul na aktivity spojené s kandidaturou Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028 bude určený na podporu zapojení umělců a kulturních aktérů do kulturního a uměleckého programu EHMK 2028.
„Královéhradecký kraj již od počátku podporuje kandidaturu města Broumova na titul Evropské hlavní město kultury 2028. V červnu 2020 získal projekt záštitu hejtmana a svoji podporu vyjádřilo i krajské zastupitelstvo,“ doplnila náměstkyně Berdychová.
Tradičně nejvyšší částku – 11 milionů korun – vyčlení kraj na obnovu památkového fondu. Dotační titul je rozdělený do pěti části a bude v něm možné žádat o podporu na stavení obnovu i restaurování památkového fondu a také na obnovu i průzkum národních kulturních památek.
Podpora vybavení a činnosti muzeí a galerií v kraji směřuje ke zkvalitnění jejich služeb, peníze tedy půjdou nejen na zlepšení péče o muzejní sbírky, ale především na nové a zajímavé expozice a výstavy, které zpřístupňují kulturní dědictví regionu.
Jedním z dalších titulů je také podpora zachování nemateriálního kulturního dědictví, která je určená na projekty rozvíjející a udržující například lidové tance, či slovesnost, staré zvyky i lidová řemesla a uměleckou tvorbu. Do této kategorie se například řadí i podpora nositelů ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje.
Název dotačního programu
Předpokládaná částka vyčleněná z rozpočtu*
Podpora činnosti muzeí a galerií
2 000 000 Kč
Podpora zachování nemateriálního kulturního dědictví
800 000 Kč
Obnova historických varhan
750 000 Kč
Podpora kulturních aktivit
4 000 000 Kč
Podpora mobility v kultuře
350 000 Kč
Kreativní vouchery pro kulturní dědictví KHK
400 000 Kč
Podpora aktivit spojených s kandidaturou Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028
3 000 000 Kč
Obnova památkového fondu
11 000 000 Kč
Rezidence v oblasti kultury
400 000 Kč
Celkem
22 700 000 Kč
*Tato částka se ještě může změnit.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.