čtvrtek
26. prosince 2024
svátek slaví Štěpán, 2. svátek vánoční
Fotografie ze čtení Jůlinka z jedlé zahrádky v pražském DBK s Oldřichem Víznerem
© Foto: Miroslav Kasan



Na návštěvě v Jůlinčině zahrádce

Autor článku: 
mav

<p>PRAHA: Máte rádi brčálově zelenou a k tomu hejno včel a motýlů, ježka, hluchavku a ptačinec žabinec? Tak to musíte nakouknout k Jůlince do zahrádky! Tam se vám totiž bude moc líbit. Tak krásně pohádkově zarostlá zahrádka se totiž hned tak někde nevidí. Půvabná kniha Jůlinka z jedlé zahrádky od Terezy Václavkové Víznerové vychází již podruhé. Autorka příběhu a ilustrací mi v rozhovoru prozradila více podrobností.</p> <p>Co vás přivedlo ke psaní a ilustrování dětských knih? </p> <p>Když měl syn dva roky, hledala jsem něžný a jednoduchý příběh, jako Polámal se mraveneček. Chtěla jsem, aby všechna zvířátka z pohádky o Jůlince z veselé zahrádky mohl potkat ve skutečnosti, na zahradě a aby je chránil. Dospělým jsem se snažila vzkázat, aby nevnímali přítomnost bodláků a hmyzu v zahradě jako společenskou ostudu.<br /> Zalíbila se mi možnost něco předat, vytvořit podle svého. K ilustrování jsem měla blízko, ale až nyní zjišťuji, o čem vznik knížky vlastně je. Jůlinka z jedlé zahrádky volně navazuje na knihu Jůlinka z veselé zahrádky a je pro předškolní děti. V příběhu je skryto přání, abychom šetrně pěstovali rostliny, ať už bydlíme kdekoli a pustili k tomu i děti.</p> <p>Jak dlouho tato kniha vznikala?</p> <p>Čistého času možná pár týdnů. Od první ilustrace (plechovky sušenek) až po finální padesátistránkový výtisk uběhl asi rok a čtvrt a podílel se na ní skvělý tým Veroniky Hudečkové z nakladatelství Verzone. S recepty pomáhala kamarádka a odbornice na permakulturu Katka Hora.</p> <p>V knize se objevují vtipné názvy léčivých rostlin. Kdybyste sama měla znovu pojmenovat nějakou rostlinu, kterou byste si vybrala a jaký název byste jí dala?</p> <p>Stovky let zavedené lidové názvy si netroufám přejmenovávat, dnes už mají neduhy takové nepoetické názvy. Zajímavá byla příprava holandské Jůlinky. Lidové názvy se v překladu liší. Divizně říkají královská svíce, bršlici znají jako kohoutí nohu a třeba pampelišce říkají koňská kytka.</p> <p>Pěstovala jste nějaké rostlinky v dětství? </p> <p>V dětství jsem sázela z toho, co jsem našla v krmení pro andulky. Nejzábavnější byly slunečnice, otáčely se za sluncem.</p> <p>Jak moc věříte v léčivou sílu bylin dnes?</p> <p>V bylinky věřím, jen si myslím, že člověk nemůže chtít zázraky, když celým tělem přijímá třeba i nevědomě kde co.</p> <p>Jste nadšenou zahradnicí. Jak byste popsala vaši zahradu?</p> <p>Zahrada, na které jsem vyrůstala, byla dokonale vyvážená. Každé roční období zde bylo co jíst. Mám ráda zahrady divoké a tajemné. </p> <p>Co na zahradě pěstujete jaké roční období máte ve vaší zahradě nejraději</p> <p>Nasázela jsem rakytníky, aronii, těším se, až ponese ontario, které jsme z neznalosti kdysi porazili. Letos prvně budu sázet i v komunitní zahradě v centru města, na Vinohradech v Praze. Jsem na to moc zvědavá.<br />
Jaro je osvěžující na práci v zahradě, miluji zpěv sýkorek. Nejraději jím zeleninu hned na zahradě, takže mám ráda i období sklizně.</p> <p>Je v dnešní době těžké vydávat knihy?</p> <p>Vydat knihu není těžké. První Jůlinku jsme vydaly se sestrou Rozálií samy, na vlastní náklady a povedlo se. Nyní spolupracuji s nakladatelstvím Verzone, a je to také velmi příjemná spolupráce. Myslím si, že na trhu je dostatek kvalitních knih a mnoho dalších kvalitních knih ještě určitě vznikne. </p> <p>Na jakých dalších projektech pracujete?</p> <p>Chystám ilustrace k hravým básničkám Tomáše Rorečka „Sloni a jiní oni“ a pohádku „Ufon Eda“. Spolu s cestovatelem Danem Přibáněm zvažujeme pokračování pohádky „Jak Egu dojel až na konec světa.“ Zajímavá bude výstava Nejlepší knihy dětem, kam se k naší radosti v loňském roce dostala právě i „Jůlinka z jedlé zahrádky“. Dále se chystá cestovatelský pořad na pokračování, který koncem května uvede Radio Junior s premiérou audio knihy „Jak Egu dojel až na konec světa.“</p> <p>Můžete čtenářům prozradit na závěr nějaký lahodný bylinkový recept, který se již do knížky nevešel?</p> <p>Do knížky jsem vybrala takové recepty, při kterých se děti neopaří, nezraní, ale samozřejmě existuje mnoho dalších lahodných receptů, které vyžadují složitější postup a vaření. Inspirujte se v nové Květinové kuchařce Jany Vlkové, právě vychází. Věřím v neroubované ovocné stromy, v sílu jedlého plevele a v bio semínka.</p> <p>****<br /> Příběh Jůlinka z jedlé zahrádky od Terezy Václavkové Víznerové je nadčasový a potěší všechny generace od těch úplně nejmenších, kterým je knížka primárně určena, až po dospělé. Roztomilý příběh o malé holčičce, která se skamarádí se zvířátky ze své zahrady a díky nim rovněž objeví kouzlo zahradničení, je úžasnou inspirací pro všechny rodiče, kteří by dětem chtěli předat chuť starat se o vlastní zahradu a pěstovat si rostliny ze semínek. Děti se při jejím čtení naučí, jak si například připravit lektvary z léčivých bylin a dospělí se můžou zasnít a zavzpomínat na svoji nejmilejší zahradu. Kniha má vynikající uměleckou úroveň, když ji rozevřete, budete mít pocit, že cítíte vůni bylin a teplo, které zahřívá semínka k růstu.</p> <p>Více informací na: www.terezavaclavkova.com<br />
Knihu Jůlinka z jedlé zahrádky je možné zakoupit na www.verzone.cz</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
25.12.2024

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
23.12.2024