<p>BOHUMÍN: Demolicí zchátralého mlýna bohužel končí historie jednoho ze symbolů městské části Starý Bohumín. První doložitelná zmínka o existenci mlýna pochází z roku 1499.</p> <p>Zchátralý vodní mlýn ve Starém Bohumíně bude za pár týdnů minulostí. Dělníci začali totiž v minulých dnech s jeho demolicí. Objekt se v 90. letech minulého století dostal do soukromých rukou a postupně zchátral natolik, že se stal nebezpečným pro své okolí. Stavební úřad proto nařídil jeho demolici, ta přijde na 560 tisíc korun a měla by být hotova do konce února.</p> <p>„Město vydalo demoliční příkaz starého mlýna už v roce 2005 kvůli ohrožení bezpečnosti a zdraví osob. Nastala ale absurdní situace. Firma Teff, s.r.o., která je podle katastru nemovitostí stále vlastníkem objektu i firmy, už dávno neexistuje, zrušil ji soud. Dům postupně chátral, takže nakonec se kvůli bezpečnosti svých lidí musí o zbourání objektu postarat samo město a na své náklady. O vlastníku parcely bude zřejmě rozhodovat soud. Že bychom někdy náklady na demolici z neexistující firmy vymohli, nevidíme vůbec reálně,“ uvedla vedoucí investičního odboru Jitka Ptošková.</p> <p>Bývalý vodní mlýn byl rozpadlý, měl popraskané stěny, shnilé dřevěné konstrukce a byl naprosto neobyvatelný a nebezpečný pro své okolí. "Demolice probíhá tak, že jsme nejdříve museli strhnout popraskané a nahnuté štítové stěny pomocí ocelového lana a nakladače, protože jsou ve výšce nad 10 metrů, kam náš bagr s velkým ramenem nedosáhne. To byla asi nejnebezpečnější část, protože u jedné části hrozilo zřícení do komunikace, proto jsme demolici zahájili ze dvora. Pak jsme teprve mohli začít s rozebíráním obvodového zdiva nad věncem a střešní konstrukce, která je celá dřevěná, ale rozpadlá,“ uvedl hlavní stavbyvedoucí Pavel Tanistra.</p> <p>V levé části vodního mlýna se již před časem zcela propadly stropy. K demolici používají dělníci bagr s velkým ramenem. Cihly, dřevo i železný šrot čeká vytřídění a znovupoužití ve stavebnictví. Celou stavbu dělníci rozeberou a odstraní do hloubky 50 centimetrů pod úroveň země. Podsklepenou část stavby zasypou, zhutní a nakonec zavezou ornicí. Na jaře pak pozemek zatravní a v místech, kde dříve stával mlýn, poroste už jen tráva.</p> <p>Demolicí zchátralého mlýna bohužel končí historie jednoho ze symbolů městské části Starý Bohumín. První doložitelná zmínka o existenci mlýna pochází z roku 1499. Tehdy to ale byla ještě dřevěná stavba. Zděné podoby se mlýn dočkal až v roce 1854. Na přelomu 19. a 20. století se z něj stal obyčejný obytný dům. Předtím v něm ale působil slavný mlynářský rod Bachrachů. Díky obrazu malíře Emanuele Bachracha se dochoval unikátní pohled do interiéru starého mlýnu.<br /> Po skončení demolice však po bývalém mlýně nezůstane prakticky nic. Jen vzpomínky na fotografiích či plátně.</p> <p>Lucie Balcarová<br /> tisková mluvčí<br /> www.mesto-bohumin.cz</p>
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.