úterý
21. března 2023
svátek slaví Radek
Ze sobotního koncertu v Broumově
© Michal BarešNa letišti v Broumově se vyplnil sen Police Symphony Orchestra

BROUMOV: Tři benefiční večery na broumovském letišti v Martínkovicích završily SEN mládežnického tělesa Police Symphony Orchestra z Police nad Metují. Velké cirkusové šapitó postupně zaplnilo téměř pět tisícovek diváků, kteří byli součástí hudebně-artistické show o snech. Do nedělního (18. 9.) večera se pak tvůrcům podařilo vybrat téměř 800 tisíc korun na dobročinné účely.

Autor článku: 
Lucie Peterková

Dosud největší projekt dvanáctileté historie polického energického tělesa Police Symphony Orchestra přilákal na zapadlé letiště v Martínkovicích u Broumova téměř pět tisíc diváků z celé republiky. Ti se stali součástí benefičního počinu, jehož cílem je vybrat minimálně dva miliony korun pro pečovatelské služby v Polici nad Metují a v Broumově. Do nedělního večera se do mobilních kasiček, na sbírkový účet a prostřednictvím vstupenkové platformy GoOut podařilo vybrat 784 208,- Kč.

 

Sbírka ale pokračuje až do 30. října 2022 na transparentním účtu 306175049/0300.

 

Tvůrci se rozhodli zpracovat nevšedním způsobem téma snů, kterému plně posloužily poetické texty Robina Krále a autorská hudba Jana Lstibůrka napsaná hudebníkům
i zpěvákům na míru. Podstatnou složkou příběhu byly také akrobatické prvky nového cirkusu. Prostřednictvím ústředních postav Snícího (Jan Sklenář / Matěj Štrunc), jeho Stínu (Jozef Hruškoci) a královny Mab (Vendula Příhodová) prošli diváci několika podobami snů, včetně nočních můr. Večer vyvrcholil splněním snu utajeného hosta benefice, kterým byl zpěvák a herec Tomáš Klus: „Měl jsem sen, který v sobě kombinuje několik ‚podsnů‘. Přál jsem si účastnit se nějaké akce, při které ale nejsem ústřední postavou. Chtěl jsem se prostě jen připojit ke skvělé atmosféře vytvořené na unikátním základě. To je přesně to, co Police Symphony Orchestra dokonale umí. To, co se děje na jejich koncertech, je filozoficky velmi podobné tomu, co se snažím naplňovat i já na svých koncertech. Jde o spojování lidí nejen hudbou, ale i radostí a bezpodmínečností. Právě tím tihle mladí muzikanti přistupují k tvorbě a hlavně jeden k druhému, a to je vlastně lék pro společnost, který nezbytně všichni potřebujeme. Mým dalším snem už od prvního společného setkání vloni v Červeném Kostelci tedy bylo znovu se s nimi propojit, zažít až euforické momenty a přenést je do všech srdcí
v šapitó.“

Poselství, že je možné ovládnout své touhy i strachy, a tím dosáhnout realizace svých snů, režijně vedla zkušená režisérka Hana Mikolášková: „Přestože se často zabývám pohybovým i hudebním divadlem, spolupráce s PSO pro mě byla zatím největší multižánrovou akcí, kterou jsem kdy dělala. Úplně poprvé jsem pracovala s akrobaty, navíc v pro mě neobvyklém prostoru cirkusového šapitó pro 1600 diváků. Bylo tedy nezbytné plnohodnotně využít potenciál tak velké scény. Ještě ve čtvrtek jsem měla pochybnosti a připadalo mi to nemožné. Díky neuvěřitelné partě lidí navázané na orchestr a sbor se to v pátek, v sobotu i v neděli opravdu všechno stalo a náš sen se splnil. Podíl na tom mají nejen herci, hudebníci a akrobaté, ale také všechny technické složky a desítky dobrovolníků, bez kterých by se to všechno opravdu nemohlo stát. To je důkaz, že sny se mohou plnit, když jsou u toho ti správní lidé.“ 

Do projektu byly zapojeny stovky lidí, kteří často nezištně poskytli pomoc, materiál i peněžní prostředky. Organizátoři tak chtějí poděkovat všem, kteří projektu věřili a pomohli k jeho zdárné realizaci. Podle mámy orchestru Petry Soukupové se umělecký záměr benefičních koncertů podařilo zhmotnit, ale ještě jeden sen přeci jen zůstal nenaplněný: „Přiznávám, že jsme si všichni moc přáli vybrat za tři dny částku dva miliony korun. To se ale nestalo. Jsme vděční všem, kteří přispěli, ale snili jsme o tom, že pokud by každý návštěvník věnoval 400 korun, dokážeme náš cíl splnit. Pro obě pečovatelské služby by to znamenalo prostředky pro zakoupení osobních automobilů. V Polici by nadto bylo možné zlepšit nyní stísněné pečovatelské zázemí, v Broumově nakoupit vybavení pro pacienty, kteří by díky tomu mohli zůstat v domácí péči. Udělali jsme maximum. Teď tedy sníme dál, aby se to do 30. října 2022, kdy naše sbírka končí, povedlo,“ uzavírá Petra Soukupová. 

Současně beneficí SEN skončilo téměř tříleté natáčení časosběrného dokumentu režiséra Dominika Kalivody o Police Symphony Orchestra mapující cestu orchestru za snem. Premiéra filmu je plánována na léto nebo podzim 2023 a následně bude distribuován do českých kin. 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Jubilejní pětadvacátý ročník festivalu Jeden svět proběhne tradičně také v Bio Central v Hradci Králové. Zahájí jej nový snímek režiséra Vitalije Manského Východní fronta, v němž tvůrce sleduje každodenní život dobrovolných mediků v prvních šesti měsících války na Ukrajině. Slavnostní zahájení doplní rozsáhlá debata s novinářkou Ivanou Svobodovou, analytikem Andrejem Poleščukem a organizátorem sbírky pro Ukrajinu z asociace Post Bellum Martinem Ocknechtem. Celý večer zakončí raut ukrajinských specialit, u kterého budou diváci mít možnost neformálně pohovořit mezi sebou i s hosty.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.03.2023

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Po snímcích Ostře sledované vlaky nebo Kolja převzal sošku filmového Oscara další film, který se natáčel převážně ve středních Čechách. Cenu získal válečný film Na západní frontě klid, který zvítězil v kategorii zahraničních celovečerních filmů. Na natáčení se podílela také Filmová kancelář střední Čechy, která spolupracovala na výběru a obhlídce lokací. Ve filmu se objevila místa jako okolí Milovic, zámek Hořín nebo hrad Točník.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
20.03.2023

TEPLICE: Dovolujeme si oslovit širokou veřejnost se žádostí o spolupráci na výstavě výrobků firmy LEINBROCK, které se vyráběly v našem regionu v Sobědruhách u Teplic. Hledáme dokumenty, fotografie exteriéru či interiéru továrny, případně další doklady nebo vzpomínky, které se vztahují k tomuto sobědružskému závodu. Na počátku srpna letošního roku se v saském městě Bad-Gottleuba uskuteční vícedenní akce u příležitosti 175. výročí narození zakladatele firmy Ernsta Oscara Leinbrocka a 155. výročí jejího založení. Součástí oslav bude výstava mlýnků na kávu, setkání bývalých zaměstnanců a pamětníků a také účast potomkyně posledního majitele sobědružské továrny pana Lohseho. Rádi bychom na výstavě prezentovali také podnik v Sobědruhách, bohužel nám chybí podklady.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Senioři, Památky
Co se děje
15.03.2023

ÚSTECKÝ KRAJ: Severozápad Čech není jen krajem uhlí a chemie. Do jeho proměny je třeba zapojit širší spektrum oborů, a především místní angažované a tvůrčí obyvatele, shodli se na středečním setkání náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák, nově zvolený rektor Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Jaroslav Koutský, děkanky dvou univerzitních fakult Michaela Hrubá a Zdena Kolečková nebo zástupci sítě Kreativní.uk.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
16.03.2023