BROUMOV: Na desátý ročník Letních hornových kurzů se do Broumova sjela od 28. července do 3. srpna více než stovka mladých hornistů z celého světa. Kurzy expandují i na prestižní domácí festivaly jako Pražské jaro nebo Smetanova Litomyšl. Společné „Halali“ napsala letos na objednávku rezidenční skladatelka festivalu Za poklady Broumovska Sylvie Bodorová.
Přelom července a srpna patří v Broumově tradičně Letním hornovým kurzům. Jedna z největších evropských akcí podobného charakteru nabídne v rámci týdenního programu pestrou náplň pro účastníky v podobě individuálních a komorních lekcí, pro veřejnost pak koncerty v areálu broumovského kláštera i v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Společné Halali, které letos pro Letní hornové kurzy napsala rezidenční skladatelka festivalu Sylvie Bodorová, zazní na středečním koncertě 31. července od 18 hodin v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích.
„Kurzy letos slaví 10. ročník a staly se nedílnou součástí mého života. Začínali jsme s velmi malým počtem účastníků a letos přijede na Broumovsko více než 100 mladých hornistů z celého světa, kteří pod vedením špičkových lektorů zažijí opět neopakovatelnou atmosféru komunitní akce,“ říká zakladatelka kurzů hornistka Zuzana Rzounková a dodává: „V prvních letech jsme museli překonat těžkosti související s financováním, přesvědčováním, že podobná akce má smysl a potenciál. Ráda bych poděkovala našim dlouhodobým partnerům a sponzorům, z veřejné i soukromé sféry, díky jejichž podpoře se kurzů může účastnit opravdu každý. Těší mě, že Královéhradecký kraj, město Broumov i Ministerstvo kultury nebo SFK dlouhodobě projekt podporují a připojují se tak k podpoře mladé generace. Velmi si cením i spolupráce s prestižními domácími festivaly jako Pražské jaro, Smetanova Litomyšl nebo festival v Žehušicích, kam letos kurzy expandovaly a ukázaly, že podpora mladých má velký smysl.“
Lektorskou základnu kurzů tvoří zakladatelka a garant kurzů Zuzana Rzounková, sólohornistka Pražských symfoniků a pedagožka JAMU, sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, proděkan JAMU Brno prof. Jindřich Petráš, první hornista Pražských symfoniků Martin Sokol, pedagožka polické a broumovské ZUŠ Lenka Němcová a profesor Pražské konzervatoře a vedoucí skupiny lesních rohů Pražských symfoniků Petr Hernych. Klavírní doprovod zajišťují pianistky Jana Goliášová, Kamila Kolářová, Mio Sakamoto a Andrea Mottlová. Domácí lektory doplňují zahraniční hornisté – italský hornista a pedagog Luca Benucci, působící jako první hornista Maggio Musicale Fiorentiono, profesor na Fiesole Music School Foundation, umělecký ředitel Italian Brass Week a prezident italské Brass Network a Club del Corno a Ricardo Matosinhos z Portugalska, skladatel a pedagog na portugalské Academia de Música de Costa Cabral v Portu a člen International Horn Society, SPA a GDA. Oba lektoři zařadí do svého programu i masterclassy.
Letní hornové kurzy se za devět let trvání staly v evropském měřítku důležitou a oblíbenou akcí, poslední roky je akce ryze mezinárodní. Kurzy probíhají celý týden v areálu národní kulturní památky broumovského kláštera a nabízí účastníkům kromě individuálních lekcí také lekce komorní hry, masterclassy zahraničních lektorů, výstavu lesních rohů firem Amati Kraslice, Brass Studio Prague Arnold Kinkal, Hans Hoyer Horn a Clarina Music, opravy a úpravy lesních rohů přímo na místě, nebo mimohudební program jako návštěvu Biofarmy Bošina, lekce jógy pro hudebníky nebo prohlídku klášterních prostor. V loňském roce se účastníci představili na samostatném programu na Lednicko-valtickém hudebním festivalu, letos pak účinkovali na Pražském jaru, Smetanově Litomyšli nebo na festivalu lesního rohu v Žehušicích.
Hlavními partnery Letních hornových kurzů a akci laskavě finančně podporuje: Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov, Státní fond kultury ČR, Nadační fond Stadler-Trier, Amati Kraslice, Hobra Školník, Brass Studio Prague Arnold Kinkal, Clarina Music, Ekofarma Bošinovi, a pan Zdeněk Kučera.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.