středa
4. října 2023
svátek slaví František
Vizuál k singlu KOLOTOČE
© Foto: Honza JirkovskýMy3.avi natočili titulní píseň k dramaterapeutickému filmu TLOSKOV FICTION

TLOSKOV, PRAHA: Pražská kapela My3.avi, nominovaná na cenu Anděl 2022 v kategorii Folk za album Realita sen, přichází s novým singlem Kolotoče. Píseň byla nahrána pro dramaterapeutický improvizační film TLOSKOV FICTION natočený Centrem sociálních služeb Tloskov. Vznikla v Barrandov Sound Music Studio pod taktovkou Yardy Helešice, který si na nahrávce zároveň zahostoval. Videoklip je již nyní možné najít na YouTube kanále kapely.

18.09.2023
Autor článku: 
Šárka Chomoutová

Skladba Kolotoče není jediným spojením kapely s filmovým počinem. Režie filmu se ujal Jakub Vlachynský – kytarista skupiny My3.avi a Atari terror. Text písně napsal zpěvák Jan Špalek: „Ačkoli nebylo zamýšleno psát píseň ‚na míru‘, ukázalo se, že Kolotoče textově skvěle souzní s Tloskovem i celým projektem. Těch slovních paralel a spojení se vyjevilo překvapivě mnoho.“ Kolotoče žánrově propojují folkový a popový svět a zároveň běžný život s tím klientským.

K nahrávce Kolotoče vznikl rovněž videoklip, který využívá záběrů z filmu a nabízí také pohled do zákulisí natáčení. Stejně jako film vznikl v režii Jakuba Vlachynského.

TLOSKOV FICTION je jedním z mnoha krásných projektů ředitele centra Matěje Lipského (vnuka herce Lubomíra Lipského). Světově uznávaný muzikoterapeut tím posouvá hudebně zaměřené terapeutické metody na další (filmovou) úroveň. „Nápad na film vznikl v Matějově hlavě na základě podoby dvou klientů Centra (Ondřeje Horvátha a Jiřího Bittnera) dvěma slavným americkým hercům – Johnu Travoltovi a Samueli L. Jacksonovi. Ti jsou jako dvojice známí z Tarantinova Pulp Fiction. Moc mě těší, že jsem mohl být součástí projektu i zapojení naší kapely. Kolotoče budeme společně s filmem hrdě prezentovat,“ říká Jakub Vlachynský.

Do natáčení se zapojili i herci Jaroslav Dušek a Ivan Franěk a po několika zkouškách se původní idea parodie na Pulp Fiction přirozeně posunula do roviny filozofické komediální improvizace na téma „lidé, život, duše a mouchy“. Výbušná čtveřice herců a neherců vytvořila bizarní kaleidoskop obrazů ze života obyvatel planety Země, které vybral coby vzorek k sociálnímu experimentu mimozemský počítač “tam kdesi v dáli”.

Film se bude kromě filmových festivalů prezentovat i v rámci oslav 100 let od narození Lubomíra Lipského. Oficiální premiéra proběhne 18. září v kině Lucerna a 27. září se všemi klienty centra přímo v Tloskově.

Videoklip: https://www.youtube.com/watch?v=SZkyFskQr7Y

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023