úterý
21. března 2023
svátek slaví Radek
Alexej Vojtášek, Portál II – Harmonie, 2022, 120 x 100 cm
© Zdroj: soukromý archiv autora



Muzeum představí špičku slovenského výtvarného umění

KROMĚŘÍŽ: K důležitým počinům letošního roku v Muzeu Kroměřížska patří výstava dvou významných slovenských umělců – Alexeje Vojtáška a Juraje Čutka, jehož díla jsou mimo jiné zastoupena na několika evropských panovnických dvorech. Oba autoři patří k naprosté špičce současného slovenského výtvarného umění.

od 17.03.2023 do 23.04.2023
Autor článku: 
TZ Muzeum Kroměřížska
  • Název výstavy: Alexej Vojtášek – Juraj Čutek. Malba a socha
  • Vernisáž: 16. 3. 2023 v 16.30 h
  • Doba trvání: 17. 3.–23. 4. 2023
  • Místo: Muzeum Kroměřížska, Galerie v podloubí

 

Alexej Vojtášek se mimo komorní malby věnuje kresbě, grafice, knižní ilustraci – ilustroval více než 100 knižních titulů, prostorovým objektům a monumentálním malířským dílům určeným do architektury. „V jeho tvorbě nalezneme odkazy na dávné civilizace, hlubší duchovní smysl lidské existence hledá zejména ve východních filozofiích. Z jeho díla čiší pozitivní síla, pokoj, energie. Vytvořil si tak vlastní ikonografii a nový symbolický jazyk, spojený s geometrickými znaky. Používá čtverce, trojúhelníky, pentagramy, kruhy, jež se střídají s figurálními tvary,“ řekla ředitelka muzea a kurátorka výstavy Martina Miláčková.

Juraj Čutek do svých soch zakomponovává kovové prvky, jež prozrazují jeho nadšení pro vynálezy 19. století. Zbavuje je původních funkcí, organicky je začleňuje do soch ve zcela novém kontextu. Zdánlivě nepotřebné předměty, torza, fragmenty strojů či jiných zařízení vdechují dřevěné hmotě nový život. „V jeho tvorbě nalezneme odkazy na romány Jula Verna či na filmy režiséra, výtvarníka a animátora Karla Zemana. Díla se vyznačují laskavým humorem, grotesknem či jemnou ironií. Snaží se do nich vtisknout to nejlepší ze sebe a zároveň v nás probudit dětské vnímání světa s jeho úžasnou fantazií,“ uvedla Martina Miláčková.

Čutkova tvorba se zalíbila hned několika evropským panovníkům. V roce 2008 se ve Spišské Sobotě setkal s britskou královnou Alžbětou II., které daroval oltář sv. Jiří. Na výstavě v Monaku si jeho sochu vybral sám monacký kníže Albert II., s nímž umělce dodnes pojí intenzivní vztah. Jeho dílo vlastní také bývalá nizozemská královna Beatrix.

Oba umělci vystavovali nejen v mnoha zemích Evropy, ale i v USA. Jsou držiteli několika prestižních ocenění, mimo jiné ceny Křišťálové křídlo, která je na Slovensku udělována významným osobnostem kulturního, společenského, vědeckého a hospodářského života. Výstavu, nad níž převzal záštitu Slovenský institut v Praze, si návštěvníci mohou prohlédnout do 23. 4. 2023.

www.muzeum-km.cz

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Jubilejní pětadvacátý ročník festivalu Jeden svět proběhne tradičně také v Bio Central v Hradci Králové. Zahájí jej nový snímek režiséra Vitalije Manského Východní fronta, v němž tvůrce sleduje každodenní život dobrovolných mediků v prvních šesti měsících války na Ukrajině. Slavnostní zahájení doplní rozsáhlá debata s novinářkou Ivanou Svobodovou, analytikem Andrejem Poleščukem a organizátorem sbírky pro Ukrajinu z asociace Post Bellum Martinem Ocknechtem. Celý večer zakončí raut ukrajinských specialit, u kterého budou diváci mít možnost neformálně pohovořit mezi sebou i s hosty.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.03.2023

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Po snímcích Ostře sledované vlaky nebo Kolja převzal sošku filmového Oscara další film, který se natáčel převážně ve středních Čechách. Cenu získal válečný film Na západní frontě klid, který zvítězil v kategorii zahraničních celovečerních filmů. Na natáčení se podílela také Filmová kancelář střední Čechy, která spolupracovala na výběru a obhlídce lokací. Ve filmu se objevila místa jako okolí Milovic, zámek Hořín nebo hrad Točník.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
20.03.2023

TEPLICE: Dovolujeme si oslovit širokou veřejnost se žádostí o spolupráci na výstavě výrobků firmy LEINBROCK, které se vyráběly v našem regionu v Sobědruhách u Teplic. Hledáme dokumenty, fotografie exteriéru či interiéru továrny, případně další doklady nebo vzpomínky, které se vztahují k tomuto sobědružskému závodu. Na počátku srpna letošního roku se v saském městě Bad-Gottleuba uskuteční vícedenní akce u příležitosti 175. výročí narození zakladatele firmy Ernsta Oscara Leinbrocka a 155. výročí jejího založení. Součástí oslav bude výstava mlýnků na kávu, setkání bývalých zaměstnanců a pamětníků a také účast potomkyně posledního majitele sobědružské továrny pana Lohseho. Rádi bychom na výstavě prezentovali také podnik v Sobědruhách, bohužel nám chybí podklady.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Senioři, Památky
Co se děje
15.03.2023

ÚSTECKÝ KRAJ: Severozápad Čech není jen krajem uhlí a chemie. Do jeho proměny je třeba zapojit širší spektrum oborů, a především místní angažované a tvůrčí obyvatele, shodli se na středečním setkání náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák, nově zvolený rektor Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Jaroslav Koutský, děkanky dvou univerzitních fakult Michaela Hrubá a Zdena Kolečková nebo zástupci sítě Kreativní.uk.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
16.03.2023