CHRUDIM: Muzeum loutkářských kultur, Břetislavova 74, které dokumentuje historii a současnost českého loutkového divadla, ale i loutkářské umění na celém světě, pořádá kromě stálých expozic také tzv. roční výstavy. Následující tři budou otevřeny od 22. ledna do 30. prosince roku 2009.
V prvním patře se představí Naivní divadlo Liberec, které si v letošním roce připomíná 60. výročí svého založení. Vzniklo jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel u nás a za dobu své existence vytvořilo více než 240 inscenací. Z dlouhé řady umělců, kteří se spolupodíleli na vývoji a rozkvětu NDL, jmenujme skvělé domácí tvůrce 70. a 80. let, například P. Kalfuse a I. Antoše. Ty postupně vystřídali I. Nesveda, J. Zbořilová, J. Milfajt a P. Matásek. V posledních letech se úspěšně prosazuje nastupující mladá generace zastoupená například B. Jakůbkovou nebo R. Smolíkem. Díky péči muzea, které soustřeďuje a uchovává nejzajímavější výpravy jako celky, se daří "divadelní paměť" čas od času oprášit a představit veřejnosti.
Druhé patro je věnováno výtvarníku Jaroslavu Milfajtovi. Narodil se v roce 1958 v Novém Městě na Moravě. Absolvoval Střední školu uměleckých řemesel v Brně a poté vystudoval loutkářskou scénografii na DAMU v Praze. Od r. 1987 je středoškolským učitelem na SŠUŘ v Brně, spoluzakladatelem (1990 až 1993) a odborným asistentem oboru scénografie na JAMU v Brně. Spolupracuje s předními českými režiséry na inscenacích pro loutková divadla a pro činoherní, operetní, operní a muzikálové soubory doma i v zahraničí, je autorem návrhů loutek, kostýmů a scén pro více než 200 inscenací.
Třetí patro návštěvníky seznámí se stínovým divadlem, které vzniklo ve východní Asii a rozvinulo se především v Indonésii, Číně, Barmě a některých dalších orientálních zemích. Loutky bývají vyrobeny z pergamenu, kůže, papíru, lepenky nebo jiného pevného materiálu, jednotlivé části jsou prostřiženy, aby průnikem světla mohly být prokresleny obrysy i detaily postav. Pro svou výraznou výtvarnou i pohybovou stylizaci dosahují zvláštního poetického účinu. V Evropě se stínové divadlo rozšířilo v 18. století a příležitostně je využíváno i v moderním loutkářství. V českých zemích se s ním setkáváme spíše sporadicky. Výstava z muzejní sbírky představuje loutky především z Indie, Indonésie a Číny.
Návštěvní doba muzea je:
DUBEN - KVĚTEN (denně 9 - 12, 13 - 17 hodin),
ČERVEN – SRPEN (denně 9 - 12, 13 - 18 hodin),
ZÁŘÍ (denně 9 - 12, 13 - 17 hodin),
ŘÍJEN – BŘEZEN (úterý-pátek 9 - 12, 13 - 17 hodin), sobota a neděle 13 - 17 hodin, pondělí je zavírací den. Poslední návštěvníci mohou vstoupit do muzea vždy hodinu před polední přestávkou nebo závěrem návštěvní doby. Zavřeno: 1. až 21. 1., 24. až 26. 12. a 31. 12. 2009.
Vstupné: Do všech expozic a výstav v objektech čp. 74 a 75: 20,- Kč dospělí, 10,- Kč děti od 7 do 15 let, studenti, senioři od 60 let, nezaměstnaní, držitelé průkazek ZTP a ZTP-P, držitelé průkazek EURO-26, ISIC, IYTC, ITIC, členové KPVU, rodinné vstupné, členové dětského klubu Čtyřlístek 5,- Kč, sleva na vstupném: Sphere card - každá 2. osoba vstup zdarma, vstup zdarma děti do 6 let, členové AMG, ICOM,UHS a držitele průkazek Zväzu slovenských muzeí a Sächsische Landestelle für Museumwesen, Fond ohrožených dětí - náhradní rodiny.
Více informací získáte na:
Muzeum loutkářských kultur, Břetislavova 74, Chrudim 537 60,
tel.:+ 420 469620310, fax:+ 420 469620650
http://www.puppets.cz e-mail: puppets@cps.cz, puppets@puppets.cz.
TK/hor
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.