čtvrtek
9. ledna 2025
svátek slaví Vladan
Spona
© Foto: Pavlína Daňhelová



Muzeum Kroměřížska vystavuje tři bronzové poklady dohromady

KROMĚŘÍŽ: Na novou a zcela mimořádnou výstavu Hradisko u Kroměříže. Pevnost z doby bronzové zve Muzeum Kroměřížska. Návštěvníci zde úplně poprvé uvidí pohromadě všechny tři bronzové poklady, které se v této lokalitě našly. „Dohromady obsahují přes tisíc předmětů. Vystavíme je všechny, aby si veřejnost udělala představu o celkovém objemu nálezů. Lidé budou moci obdivovat šperky, jako jsou náramky a jehlice, dále nástroje, například srpy či sekery, dále zbraně jako jsou dýky, hroty kopí a další cenné předměty, které jsou součástí těchto depotů,“ slíbila jedna z kurátorek Lenka Pěluchová.

od 11.10.2024 do 16.03.2025
Autor článku: 
TZ Muzeum Kroměřížska/ika

Depoty – tedy hromadné archeologické nálezy, poskytují cenné informace o kultuře doby bronzové. První z nich byl objeven v roce 1905 a obsahoval celkem 170 kusů bronzových předmětů v keramické nádobě. Druhý z nich byl nalezen v letech 1989–1990 rozptýlený na ploše asi 40 m² a zahrnoval přibližně 66 kusů zejména částí nástrojů a zlomky zbraní a šperků. Poslední byl objeven v roce 2012, je největší a nejrozsáhlejší ze všech nálezů. Čítal 850 předmětů o váze 40 kg v keramické amfoře.

„Depoty Hradisko 1 a 3 naznačují rituální nebo obětní praktiky, zatímco Hradisko 2 ukazuje na praktické a ekonomické aspekty doby bronzové. Tyto nálezy přispívají k pochopení materiální kultury a sociálních a rituálních praktik tehdejších komunit,“ vysvětlila další z kurátorek Pavlína Daňhelová.

Krása bronzových předmětů však zdaleka nebude to jediné, co budou moci zájemci obdivovat. Výstava jim představí Hradisko (dnes místní část Kroměříže) jako jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit nejen v České republice, ale i v celé střední Evropě. Představeno na ní bude zhruba 2 000 artefaktů.

„Návštěvníci se seznámí se všemi etapami pravěkého osídlení Hradiska, s historií zde prováděných výzkumů, uvidí dobové obydlí, dozvědí se spoustu zajímavostí o tehdejším pohřbívání. Výstava je interaktivní, takže k vyzkoušení bude řada věcí, například repliky dobových oděvů se šperky. Zájemci si také budou moci odkrýt kostrový hrob s milodary či naaranžovat pohřeb žárový,“ vypočítala třetí kurátorka Petra Hnilová.

K výstavě je připraven atraktivní edukační program pro mateřské, základní i střední školy a doprovodné akce pro veřejnost, které zahrnují komentovanou prohlídku výstavy, přednášku, ukázku zpracování bronzu, workshop karetkování, pátrací hru a další aktivity.

Výstava je výstupem stejnojmenného projektu, na němž se kromě Muzea Kroměřížska podílel ještě Archeologický ústav AV ČR Praha, Univerzita Palackého v Olomouci, Ústav archeologické památkové péče Brno a Archeologické centrum Olomouc. Jeho cílem bylo kompletní zpracování archeologického materiálu z výzkumu lokality, který prováděl archeolog Václav Spurný v letech 1949–1956, a rovněž konzervace a dokumentace zde objeveného pokladu z roku 2012. Již na konci loňského roku vyšla publikace Na křižovatce věků.

Výstava je finančně podpořena Ministerstvem kultury ČR. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout od 11. 10. 2024 do 16. 3. 2025.

www.muzeum-km.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025