ČESKÝ KRUMLOV: Když před třemi lety převzal Českokrumlovský rozvojový fond jako nový vlastník Fotoateliér, rozhodli se jeho pracovníci, že obnova a rehabilitace domu se uskuteční v dobovém duchu, tj. že návštěvník se vstupem do prostoru náhle ocitne ve 20. letech minulého století. Vrátí se do doby, kdy v domě proslulý fotograf Josef Seidel a pak jeho syn František nejen pracovali, ale později i bydleli.
Nebývalý nález originálních skleněných negativů a archivu „fotografa Šumavy a západních Čech“ v domku v Linecké ulici v Českém Krumlově přivedl zainteresované k jednoznačnému rozhodnutí: zbudovat Muzeum Fotoateliéru Seidel v Českém Krumlově. Pro všechny milovníky historie a umění máme dobrou zprávu: od 6. 6. 2008 bude muzeum přístupné pro širokou veřejnost.
"Jedinečnost muzea spočívá především v komplexnosti jeho nabídky. V takové míře není nikde v Evropě možno vidět pohromadě objekt, který byl původně postavený jako fotoateliér, v něm původní fototechniku i dílo, které na ní vznikalo, a v neposlední řadě dílo samotné, včetně dokumentace, jako je účetnictví a kompletní zákaznické knihy," upozornil ředitel fondu Miroslav Reitinger. Měsíc před otevřením Muzea jsou už ve všech prostorách restaurované původní malby, jejichž historické fragmenty byly pro ilustraci zachovány a zbytek stěn ozdobila nová malba na základě původních šablon. Dům s fotoateliérem se postupně vybavuje řadou autentických a dobových prvků, jako jsou staré vypínače a zásuvky, retroradiátory či lustry a svítidla. „Některé věci jsou originální, jiné jsme dokoupili ve starožitnictvích, někdy jsme museli složitě hledat moderní výrobce dobových vypínačů či topných těles,“ doplnil Reitinger s tím, že ale převaha interiérového vybavení je skutečně originální a fond ho koupil společně s domem v roce 2005. Restaurátorským zásahem prošel nábytek, na šedesát fotopřístrojů a příslušenství, pozadí, která se využívala ve fotoateliéru při změně prostředí, zastiňovací systém, stejně jako unikátní skleněná střecha fotoateliéru.
Kromě fotografické muzeální expozice budoucí návštěvníci rovněž nahlédnou do způsobu života původních obyvatel. V přízemí jsou zachovány 2 místnosti: ložnice a obývací pokoj a připomenou stav domu ve druhé polovině 20. století, kdy v něm dožili manželé František a Marie Seidlovi. Taky zahrada, ve které se procházeli, se dočkala rekonstrukce a tak se všichni, co do Krumlova přijdou, mohou těšit nejen na zajímavé exponáty, ale i na příjemné posezení pod stromy.
TZ/M.Uhrinová
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.