ČR: Projekt Benchmarking muzeí a galerií, který vznikl ve spolupráci Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu a Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., nabídne možnost porovnávání výkonů srovnatelných institucí. Muzejní organizace mají možnost zhodnotit, např. návštěvnost či tržby s průměrem v rámci svého kraje či napříč celou republikou nebo dle dalších zvolených kritérií.
Prezentace na webových stránkách www.benchmarkingmuzei.cz byla spuštěna na začátku října tohoto roku a je v první fázi omezena na zpracovávání výkonnostních dat muzeí a galerií, které jsou zřizovány státem a veřejnou správou, tj. kraji a obcemi. Muzea jiných zřizovatelů tato etapa projektu zatím nezahrnuje.
Uživatel má po přihlášení k dispozici celkem 75 indikátorů (ukazatelů), díky nimž může porovnávat výkony institucí v různých úrovních. Vypočítané hodnoty lze sledovat v rámci jednotlivých let, ale i v delším časovém horizontu. V prezentaci je možné zvolit si srovnávací skupinu 5 nastavitelných filtrů – Rok, Region ČR, Zřizovatel, Specializace muzea a Velikost sbírky. Pokud by však zahrnovala méně než 5 institucí, výpočty výkonů nebude možné sledovat.
„Projekt je určen muzeím a galeriím za účelem zlepšování jejich vlastních aktivit a výstupů. Do prezentace má v omezené míře přístup i široká veřejnost, a to k agregovaným datům z Ročního výkazu Kult (MK) 14-01 o muzeu a galerii (muzeu výtvarných umění),“ dodává Eliška Nováková z Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu.
Přístup do projektu Benchmarkingu muzeí a galerií je možný na www.benchmarkingmuzei.cz nebo „proklikem“ z webových stránek na adrese www.statistikakultury.cz.
Kontakt:
Ing. Eliška Nováková
Statistika muzeí a galerií
Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS)
Fügnerovo nám. 1866/5
P. O. Box 12
120 21 Praha 2
T: + 420 221 507 919
E: enovakova@nipos-mk.cz
W: www.nipos.cz
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.