pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Vizuál k inscenaci
© Zdroj: https://www.facebook.com/divadlokamenprahaMůj bratr mesiáš: Intermezza v Divadle Kámen

PRAHA: Od února do dubna 2024 nabízí Divadlo Kámen především hru „Můj bratr mesiáš“. Kromě činoherního základu precizně nazkoušeného třemi herci je ke každému provedení přizván jiný host konkrétního večera, který přibližně sedmkrát za představení vstoupí do hry. Hosty bývají osobnosti různých oborů od filosofů a literátů po hudebníky. Účelem intermezz je vždy originální a nové propojení s herci, kteří se tak mimo jiné odchylují od zajetých kolejí.

29.02.2024
Autor článku: 
Blanka Křemenová

Cílem intermezz není jen ozvláštnění a narušení rutiny. Vznikají při nich i nečekané souvislosti: tematické i estetické, vyslovitelné i nevyslovitelné, okrajové i zásadní, související i nesouvisející s motivy hry.

„Intermezzista“ je ve svém počínání plně svobodný. Herci mu pouze určují začátek a konec intermezza. Většinou s ním přímo nespolupracují, ale ani otevřená součinnost není zakázaná, pokud obě strany vycítí, že je vhodná. Intermezzista může a nemusí znát danou hru. Někdy se stane, že ji už předtím viděl, může se tedy do jisté míry připravit. Často ji ovšem ani předem nevidí a nečte scénář, jedná tedy podle toho, jak na něj představení v daném okamžiku působí. A on zpětně působí na herce.

„Vzájemná komunikace mezi herci a intermezzistou samozřejmě nemusí být vždy souladná. Někdy se obě strany vzájemně doplňují, jindy se přou, jindy se provokují. Vytváří se složité a nejednoznačně vyznívající harmonie,“ doplňuje režisér Petr Odo Macháček. „Intermezza nemám rád kvůli nějaké prvoplánové překvapivosti vývoje, ale právě kvůli těm souvislostem, která vznikají, aniž bychom je jakkoli plánovali.“

Od února do dubna budou intermezza provádět například hudebník Radomír Švec, náčelník kmene paraplavců KON-TAKTU Jan Nevrkla, drum-and-bassový dj Josef Sklenička nebo autor románové předlohy ke hře Můj bratr mesiáš, spisovatel Martin Vopěnka.

 

Více o hře: https://divadlokamen.cz/mesias

Více o hostech: https://divadlokamen.cz/mesias_hoste

 

Hrají: Kristýna Suchá, Lucie Zachovalová a Vít Macháček, videomateriál vytvořily Anne Katrine a Liv Hanne Haugenovy.

 

Další informace: www.divadlokamen.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024