VSETÍN: Od 24. ledna do 28. února 2024 bude foyer kina Vatra ve Vsetíně hostit emotivní putovní výstavu nazvanou Motýla jsem tu neviděl. Výběr z rozsáhlé sbírky kreseb dětí z terezínského ghetta připomene a přiblíží svět těch nejmenších, kteří se stali během druhé světové války vězni. Výstava je realizována u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze a přístupná bude vždy v otevírací době kina Vatra.
„V rámci pravidelných připomínek Mezinárodního dne památky obětí holocaustu letos opět ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze uvádíme putovní výstavu. Tentokrát ve foyer kina můžete zhlédnout ukázku dětských kreseb s názvem Motýla jsem tu neviděl,“ uvedl organizátor Zdeněk Holoubek z Domu kultury Vsetín. Vystavovaná díla pochází ze sbírky kreseb nejmenších vězňů z Terezínského ghetta, kde bylo během války vězněno okolo 11 tisíc dětí a mladých lidí.
„Židovská samospráva usilovala o to, aby dětem v ghettu vytvořila snesitelné podmínky. Nejdůležitější otázkou i nadále zůstávala výuka, tolik potřebná pro uchování a další rozvíjení etických, estetických a intelektuálních hodnot,“ uvádí Židovské muzeum. Součástí výuky byly také hodiny kreslení vedené Friedl Dicker-Brandeisovou. Sbírka kreseb, které děti v ghettu namalovaly, vznikla během necelých dvou let (1942–1944) a s počtem 4 500 prací je ojedinělou a nejrozsáhlejší na světě. „Výstava bude k vidění od 24. ledna v kině Vatra vždy v otevírací době,“ doplnil za Dům kultury Vsetín Zdeněk Holoubek.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.