sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Ilustrační snímek
© Petr Popelka



Moravská filharmonie uvede další online koncert „Klasika plná žertů“

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila pro své posluchače další online koncert, tentokrát s podtitulem „Klasika plná žertů“. Program koncertu těží z děl, která jsou inspirována velikány klasické hudby, nebo ve kterých autoři uplatnili svůj smysl pro humor a parodii. Na úvodní skladbu Moz-Art à la Haydn Alfreda Schnittkeho navážou Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr Petra Iljiče Čajkovského a koncert uzavře Symfonie č. 2 Ludwiga van Beethovena. Sólistou večera bude jeden z nejperspektivnějších současných českých violoncellistů Tomáš Jamník, orchestr Moravské filharmonie bude řídit Petr Popelka, který měl svůj debut s Moravskou filharmonií v minulé sezoně. Koncert bude k vidění zdarma na webu mfo.czfacebooku Moravské filharmonie, a to ve čtvrtek 14. ledna od 19 h.

14.01.2021
19:00
Autor článku: 
jonáš Harman

V programu dalšího online koncertu Moravské filharmonie se symbolicky potkávají tři největší jména hudebního klasicismu – Mozart, Haydn a Beethoven. První dva prostřednictvím skladatele Alfreda Schnittkeho, který své největší vzory na začátku kariéry viděl právě v Mozartovi a Haydnovi. Skladba Moz-Art à la Haydn je ukázkou Schnittkeho smyslu pro humor a parodii. Přestože je dílo velmi vážné, je zároveň lehké a příjemné na poslech.

Petr Iljič Čajkovskij choval k Mozartovu kompozičnímu umění velký obdiv a úctu. Není proto divu, že svou skladbu pro violoncello a orchestr Variace na rokokové téma napsal v „mozartovském“ stylu a pro obvyklé klasicistní obsazení hudebních nástrojů. Samotné hlavní téma však nepochází z doby rokoka, vymyslel ho sám Čajkovskij.

Beethovenova Druhá symfonie D dur je považována za jednu z jeho posledních skladeb pevně zakotvených ve stylových intencích klasicismu. Obě závěrečné věty skladatel obohatil pro něj typickými hudebními žertíky, které podle dobových pramenů údajně rozhořčily některé přísné kritiky.

Jsme velmi rádi, že můžeme alespoň touto formou online koncertů přispívat v této nelehké době tím, co umíme nejlépe, a alespoň symbolicky nahradit koncerty, které bychom normálně v Redutě v tuto dobu hráli.“ říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, „i proto jsme se rozhodli pro program, který svou lehkostí a více či méně skrytou žertovnou veselostí pomůže alespoň na chvíli odložit starosti všedního dne a dovolí zaposlouchat se do libých tónů klasické hudby.“

 

Program koncertu „Klasika plná žertů“:

Alfred Schnittke: Moz-Art à la Haydn

Petr Iljič Čajkovskij: Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr op. 33

Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 2 D dur op. 36

 

Účinkují:

Tomáš Jamník – violoncello

Moravská filharmonie Olomouc

Petr Popelka – dirigent

 

Více informací o účinkujících:

Tomáš Jamník – vítěz soutěže Pražského jara 2006, v současnosti žijící v Berlíně. Jeden z mála představitelů nastupující mladé generace interpretů, kteří se úspěšně začínají prosazovat i v zahraničí.

Petr Popelka – šéfdirigent Norského rozhlasového orchestru v Oslu a hlavní hostující dirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava. V sezóně 2019-20 zastával jako vůbec první v historii pozici asistenta šéfdirigenta orchestru NDR Elbphilharmonie v Hamburku.

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár: věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024