OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc a Český filharmonický sbor Brno společně zvou na tradiční Novoroční koncert. Pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanáka přivítají nový rok nejznámějšími operními díly Smetany, Dvořáka i Janáčka, posluchači si budou moci vychutnat i to nejlepší z děl Verdiho, Bizeta a Wagnera. Novoroční koncert rozezní olomouckou Redutu už tuto sobotu 11. ledna mimořádně v 18 hodin.
Novoroční koncert zahájí předehra k Hubičce, v pořadí šesté opeře Bedřicha Smetany, která vznikla až v období autorovy úplné hluchoty. Libreto o předsvatebním polibku Vendulky a Lukáše napsala Eliška Krásnohorská podle stejnojmenné povídky Karoliny Světlé. „Při svém prvním uvedení na podzim roku 1876 sklidila opera velký úspěch a obecenstvo se dožadovalo opakování právě předehry,“ vysvětluje ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman a dodává, „Hubičku jsme za první skladbu koncertu zvolili pro její jemnou poetiku a nadčasovost, kterou i dnes české publikum oslovuje. V úvodu koncertu posluchače jistě potěší i další ze známých českých operních kusů z pera Bedřicha Smetany Proč bychom se netěšili z Prodané nevěsty.
Další tóny přenesou posluchače do temných zákoutí Dvořákovy Rusalky, romantické pohádkové opery, která se pravidelně uvádí na všech předních divadelních scénách a u nás se pohybuje v první pětici vůbec nejhranějších operních kusů. Na Rusalku navážou árie z Janáčkovy Její Pastorkyně, která byla poprvé úspěšně uvedena v roce 1904 v Brně, ale trvalo dlouhých dvanáct let, než se dostala na jeviště Národního divadla. Ohlas pražské premiéry v květnu 1916 byl však mimořádný a toto uvedení otevřelo Její pastorkyni dveře zároveň do operních domů celého světa.
Dramaturgie koncertu nemohla opomenout ani jednu z nejhranějších melodií na světě vůbec – předehru ke třetímu dějství opery Richarda Wagnera Lohengrin – Svatební pochod. Svoji popularitu získal poté, co byl v roce 1858 hrán na svatbě Viktorie Sasko-Koburské, dcery britské královny Viktorie, a od té doby doprovází na společnou cestu celé generace snoubenců.
Těžiště tvorby Giuseppe Verdiho leží v operách, ale jeho začátky nebyly snadné. Po fiasku své druhé opery Jeden den králem skladatel dokonce zvažoval ukončení kariéry a další libreto mu bylo prakticky vnuceno. Jeho třetí opera Nabucco, ze které posluchači na Novoročním koncertu uslyší strhující sbor Židů, však měla právě díky monumentálním sborovým částem obrovský úspěch a z veršů „Leť, myšlenko, na zlatých křídlech“ se stala hymna Italů toužících po sjednocení země.
Přivítání s novým rokem uzavře temperamentní Carmen Georgese Bizeta, tragický příběh vášnivé lásky lehkomyslné cikánky a vojáka Dona Josého.
„Věřím, že se nám podařilo sestavit takový program, který příjemně naladí naše posluchače na vše nové, co nás v letošním roce čeká, a že to pro ně bude rok plný různých podob lásky, stejně jako ji ukazují vybraná díla našeho Novoročního koncertu,“ uzavírá Jonáš Harman.
Novoroční koncert uvedou Moravská filharmonie Olomouc a Český filharmonický sbor Brno pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanáka. Sólových partů se ujmou Jana Melišková (soprán), Pavlína Švestková (soprán) a Marie Vrbová (alt). Koncert se koná v sobotu 11. ledna 2020 v 18 hodin v Redutě, Horní náměstí 23, Olomouc. Poslední vstupenky jsou k dispozici on-line na mfo.cz nebo v pokladně Informačního centra Olomouc v podloubí olomoucké radnice na Horním náměstí č. 583.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.