ČR-OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc vítá nového šéfdirigenta Zsolta Hamara, jednoho z nejznámějších maďarských dirigentů střední generace. Do své funkce oficiálně vstoupí ve čtvrtek 27. října inauguračním koncertem, který připomene Den vzniku samostatného československého státu. S olomouckým orchestrem vystoupí houslista Ivan Ženatý.
K oslavám říjnového státního svátku každoročně patří koncert Moravské filharmonie, který bude letos pro Olomouc dvojnásobně slavnostní. Publiku se na něm představí nový šéfdirigent Zsolt Hamar. Budapešťský rodák již v prvních letech své dirigentské dráhy spolupracoval s Maďarskou národní filharmonií a u téhož tělesa, které je zároveň nejvýznamnějším maďarským orchestrem, zastával v letech 2017–2020 funkci šéfdirigenta. Zsolt Hamar dlouhá léta působí také jako operní dirigent – mimo jiné byl hudebním ředitelem divadla v německém Wiesbadenu a pravidelně hostuje v Curyšské opeře. „Jsem velmi rád, že můžeme v Olomouci přivítat takovou uměleckou osobnost, jakou je Zsolt Hamar. Věřím, že jeho prestižní renomé může přinést olomoucké filharmonii další zajímavé příležitosti i na mezinárodní úrovni,“ uvedl primátor města Olomouce Miroslav Žbánek.
Na inauguračním koncertě šéfdirigenta zazní skladby slovenských i českých autorů. První kompozice slavnostního koncertu je symfonické dílo Symfonietta Jána Cikkera, rodáka z Banské Bystrice, který byl na Pražské konzervatoři žákem Jaroslava Křičky a Vítězslava Nováka.
Houslový virtuóz Ivan Ženatý se ve své umělecké kariéře potkal s mnoha významnými světovými interprety a pedagogy, největší význam však pro něj měly soukromé lekce u Josefa Suka a následná dlouholetá spolupráce vrcholící vystoupeními na Würzburger Mozart-Festspiele, Pražském jaru a kompletní nahrávkou děl W. A. Mozarta. Ivan Ženatý v rámci koncertu provede populární Fantasii pro housle a orchestr Josefa Suka staršího, slavného dědečka svého pedagoga.
Pro závěr koncertu šéfdirigent symbolicky zvolil Slovanské rapsodie Antonína Dvořáka, jimiž se i samotný skladatel poprvé 17. listopadu 1878 v žofínském sále přestavil pražskému publiku v roli dirigenta. Tři skladby sdružené pod názvem Slovanské rapsodie svým charakterem evokují lidovou hudbu a tance. První vyniká pastorální atmosférou, druhá je o poznání dramatičtější, třetí je pak barevnou mozaikou naplněnou optimismem a radostí ze života.
Tento koncert je zároveň vyvrcholením tradičního turné Moravské filharmonie po vybraných městech Olomouckého kraje. „Díky turné má pan dirigent hned v úvodu svého angažmá možnost představit se posluchačům napříč regionem, a zároveň může hned od počátku blíže poznávat orchestr. Věřím, že to je skvělý start do spolupráce, která v aktuální sezoně bude ztělesněna ještě dalšími šesti programy pod jeho taktovkou,“ uvedl ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman.
Série říjnových koncertů odstartovala v Zábřehu a Prostějově, v úterý 25. října se mohou těšit posluchači z Jeseníku v Priessnitzových léčebných lázních, 26. října v Domě kultury v Šumperku a 28. října v Městském domě v Přerově.
Návštěvníci domácího koncertu 27. října jsou od 18.30 hodin zváni do předsálí koncertního sálu Reduta na Vernisáž nové kolekce výtvarných děl Unie výtvarných umělců. Koncert začíná v 19.00 hodin. Podrobný program a možnost zakoupení vstupenek jsou k dispozici na webových stránkách Moravské filharmonie Olomouc www.mfo.cz.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.